پلیس پاکستان روحانی تندرو معترض به تبرئه آسیه بی‌بی را بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خادم حسین رضوی رهبر حزب تحریک (جنبش) لبیک
خادم حسین رضوی رهبر حزب تحریک (جنبش) لبیک   -   کپی رایت  رویترز

پلیس پاکستان جمعه شب یک روحانی تندرو را که حزبش تظاهرات خشونت آمیز در اعتراض به آزاد کردن یک زن مسیحی متهم به کفرگویی را هدایت می‌کرد، بازداشت کرد.

فواد چودهری وزیر اطلاعات پاکستان در توییتی نوشت که خادم حسین رضوی رهبر حزب تحریک (جنبش) لبیک پاکستان که در تدارک تظاهراتی دیگر در روز شنبه در اسلام آباد بود بازداشت شد.

آقای چودهری اضافه کرد که خادم حسین رضوی هم اکنون در بازداشت است و در یک خانه مهمان نگهداری می‌شود. وزیر اطلاعات پاکستان در عین حال این حرکت را با پرونده آسیه بی بی زن مسیحی که از هشت سال پیش زیر حکم اعدام بود و اخیرا تبرئه و آزاد شد مرتبط ندانست: «این بازداشت برای حفاظت از زندگی عمومی، اموال و نظم است و ربطی به پرونده آسیه بی بی ندارد.»

رهبر حزب تحریک لبیک پاکستان روز جمعه پیش از اینکه بازداشت شود، از حامیان خود خواست درصورت دستگیری، بار دیگر به خیابان‌ها بروند و تظاهرات کنند.

بیشتر بخوانید:

خادم حسین رضوی مهم ترین مخالف دولت پاکستان در پرونده آسیه بی بی بود. بعد از تصمیم دادگاه مبنی بر تبرئه این زن مسیحی تظاهرات گسترده با حمایت حزب تحریک لبیک در پاکستان برگزار شد. تظاهرات کنندگان خواستار اعدام بی بی بودند. آن‌ها راه‌های اصلی را بستند و خسارت‌های زیادی به بار آوردند.

این اعتراض‌ها باعث شد، دولت با اسلامگرایان افراطی به یک توافق برسد و برای آسیه بی‌بی که اوایل نوامبر از زندان آزاد شده بود، ممنوعیت سفر در نظر گیرد تا نتیجه نهایی فرجام خواهی مجدد در رای دادگاه در این پرونده اعلام شود.

بیشتر بخوانید:

حزب تحریک لبیک پاکستان اعلام کرده بود که اگر اجازه خروج از کشور به آسیه بی‌بی داده شود بار دیگر به خیابان‌ها باز خواهند گشت.

آسیه بی‌بی در سال ۲۰۰۹ بر سر خوردن آب از لیوان مشترک با دو همسایه مسلمان درگیر شد. آن‌ها وی را به توهین به اسلام و پیامبر اسلام متهم کردند. او به این اتهام بازداشت و در سال ۲۰۱۰ به اعدام محکوم شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید