اعتراض‌های کارگری در ایران؛ پلیس مانع حرکت کارگران اهوازی به مرکز شهر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پانزدهمین روز اعتراض کارگران فولاد اهواز
پانزدهمین روز اعتراض کارگران فولاد اهواز   -  کپی رایت  ایلنا

در حالیکه کارگران مجتمع هفت تپه بیستمین روز اعتراضات خود را سپری کردند، کارگران گروه ملی فولاد اهواز هم برای پانزدهمین روز متوالی در مقابل استانداری خوزستان تجمعات اعتراضی برپا کردند.

طبق نوشته ایلنا، حدود چهار هزار کارگر گروه ملی فولاد ایران نسبت به پرداخت نشدن چندین ماه مزد خود، اعتراض دارند.

یکی از کارگران گروه ملی فولاد ایران که ایلنا نام او را ذکر نکرده است، می‌گوید: « او و همکارانش به همراه نمایندگان کارگری مستقر در کارخانه بارها به دفا‌تر مسئولان استانی و شهرستانی مراجعه کرده‌اند اما هنوز هیچ توجهی به خواسته‌های آنها که حداقل پرداخت یک ماه از معوقات مزدی است، نشده است.»

یگان ویژه نیروی انتظامی اهواز مانع حرکت این کارگران به سمت مرکز شهر شدند و درگیری‌هایی بین نیروهای یگان ویژه با کارگران نیز گزارش شده است. کارگران از اهوازی‌ها می‌خواستند که به تجمع اعتراضی آن‌ها بپیوندند و شعار می‌دادند: «همشهری با غیرت حمایت حمایت».

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر فرمانده انتظامی اهواز با حضور در بین کارگران آن‌ها را به آرامش دعوت کرد و از آن‌ها خواست روز دوشنبه صبح در کارخانه حضور پیدا کنند تا غفوری، مدیر عامل شرکت و جمعی از مسئولان توضیحات فنی‌تر و دقیق تری را ارائه دهند.

طبق ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کارگران گروه ملی فولاد اهواز در تجمع اعتراضی خود شعارهایی نیز علیه دولت سر دادند و فریاد زدند: «دولت، مافیا، پیوندتان مبارک».

عکس از ایلنا
تظاهرات اعتراضی کارگران اهوازیعکس از ایلنا

گروه صنعتی ملی فولاد اهواز از مجموعه شرکت‌های متعلق به مه‌آفرید خسروی بود که پس از اعدام او در دوره‌های زمانی تحت مالکیت‌های مختلف قرار گرفته است. مالکیت این گروه برای دومین بار در اردیبهشت ۱۳۹۷ به بانک ملی سپرده شد که این بانک قادر به پرداخت دستمزدها و ادامه تولید نیست.

اعتراض کارگران هفت تپه به بیستمین روز متوالی رسید

کارگران معترض مجتمع هفت تپه امروز (۳ آذر ماه) در بیستمین روز از شروع اعتراضات کارگری دوباره مسیر فرمانداری تا میدان معلم شهر شوش را راهپیمایی کردند.

طبق نوشته ایلنا، کارگران با بیان اینکه تنها خروجی جلسات چند روز مسئولان پرداخت یک ماه از مطالبات مزدی آن‌ها بود، افزودند: «علاوه بر معوقات حقوقی، پرداخت حق سنوات خدمت، پرداخت هزینه بازنشستگی کارگرانی که با مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شده‌اند، عقد قرارداد با کارگران روزمزدی و اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل نمونه دیگری از خواسته‌های کارگران معترض است که هنوز برآورده نشده است.»

از سوی دیگر مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار اعلام کرد که تمام کارگران بازداشتی هفت‌تپه به جز یک نفر آزاد شدند.

فرد بازداشتی دیگر یک خبرنگار زن است که همچنان در بازداشت بسر می‌برد.

از چهار کارگر بازداشتی باقی مانده در هفت‌تپه همه به جز «اسماعیل بخشی» روز پنج شنبه آزاد شده‌اند؛ فرزانه زیلابی وکیل این کارگران می‌گوید: «این کارگران با قرار کفالت آزاد شده‌اند و روند رسیدگی به پرونده‌های آنان ادامه خواهد داشت.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید