ترزا می: رای عدم اعتماد و تغییر نخست‌ وزیر اجرای برکسیت را آسان نمی‌کند

Theresa May
Theresa May Copyright REUTERS/Henry Nicholls
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می می‌گوید که کشورش بر اساس زمان بندی اعلام شده، در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ میلادی اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

آگهی

ترزا می، نخست‌ وزیر بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد که قرار است این هفته بار دیگر به بروکسل سفر کند تا با رهبران اتحادیه اروپا دربارۀ پیش‌نویس بحث برانگیز توافق برکسیت به گفتگو بپردازد.

خانم می که به دلیل اختلاف در دولت و استعفای وزرایی همچون وزیر برکسیت، وزیر امور ایرلند شمالی و وزیر کار هفته‌ای سخت را پشت سر گذاشته، اعلام کرد که هفت روز پیش رو نیز بسیار «بحرانی» خواهند بود و بر آیندۀ کشور تاثیر خواهد گذاشت.

او در مصاحبه‌ با شبکۀ تلویزیونی اسکای نیوز گفت: «مذاکرات همچنان ادامه دارد و تا زمانی که در تمام موضوعات به توافق دست نیابیم، توافق کلی بر سر برکسیت نیز حاصل نخواهد شد.»

قرار است در جریان مذاکرات هفتۀ آینده، خانم می با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا نیز دیدار داشته باشد.

نخست‌وزیر بریتانیا که در پی تایید پیش‌نویس توافق برکسیت در دولتش، در حال دست و پنجه نرم کردن با مخالفان درون کابینه است، با تهدید دیگری نیز روبروست. این تهدید، رای عدم اعتماد درون حزبی و هدف قرار دادن جایگاه رهبریش در حزب محافظه کار از سوی مخالفان اتحادیه اروپا است.

بر اساس آیین‌نامۀ داخلی حزب محافظه‌کار بریتانیا چنانچه ۴۸ نفر از نمایندگان این حزب خواستار تشکیل جلسۀ رای عدم اعتماد شوند، این جلسه تشکیل خواهد شد.

خانم می در این باره به «اسکای نیوز» گفت که تا جایی که اطلاع دارد، هنوز هیچ چالش رسمی در این باره شکل نگرفته است و هنوز طرح رای عدم اعتماد از حمایت کافی برخوردار نشده است.

او تاکید کرد که تغییر رهبری حزب، مذاکرات برکسیت را آسان نخواهد کرد و تنها باعث به تعویق افتادن مذاکرات و به تعویق افتادن اجرای برکسیت می‌شود.

خانم می اعلام کرد که با وجود تمام چالش‌های پیش رو، قصد ندارد دست از کار بکشد و کشورش بر اساس زمان بندی اعلام شده، در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ میلادی اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر بریتانیا: هیچ راهی برای بازگشت به اتحادیه اروپا نیست

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی: ۵۴ درصد بریتانیایی‌ها به برکسیت «نه» گفتند

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند