Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

توافق ترامپ و ماکرون پس از رفع سوءتفاهم؛ اروپا باید هزینه دفاعی را افزایش دهد

توافق ترامپ و ماکرون پس از رفع سوءتفاهم؛ اروپا باید هزینه دفاعی را افزایش دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«توالی چنین موضوعاتی در یک مصاحبه می‌تواند این سوءتفاهم را به وجود بیاورد که آقای ماکرون درباره ارتشی اروپایی در برابر آمریکا صحبت کرده است در صورتی‌که چنین نیست.»

آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه روز شنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) در دیداری در پاریس بعد از رفع سوءتفاهم توافق کردند که اروپا باید بودجه بیشتری را به هزینه‌های دفاعی اختصاص دهد.

رییس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته دقایقی چند پس از ورود به پاریس پیشنهاد امانوئل ماکرون را برای تشکیل ارتش اروپایی «توهین‌آمیز» خوانده بود.

کاخ الیزه بعد از دیدار آقای ماکرون و دونالد ترامپ اعلام کرد که «سوءتفاهم» درباره برنامه دفاعی مشترک اروپا ناشی از بازتاب قسمت‌هایی از مصاحبه آقای ماکرون در رسانه‌ها بوده است و برطرف شد.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری فرانسه خواستار تشکیل ارتش واحد اروپا شد

ترامپ: پیشنهاد ماکرون برای تشکیل ارتش اروپایی توهین‌آمیز است

یک مقام کاخ الیزه به خبرنگاران توضیح داد که رییس جمهوری فرانسه در مصاحبه رادیویی روز سه‌شنبه با کانال رادیو «اروپا یک» درباره موضوعاتی از جمله تهدیدهای حملات سایبری، خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای و نیاز به تشکیل «یک ارتش واقعی اروپایی» صحبت کرد.

این مقام آگاه افزود: «توالی چنین موضوعاتی در یک مصاحبه می‌تواند این سوءتفاهم را به وجود بیاورد که آقای ماکرون درباره ارتشی اروپایی در برابر آمریکا صحبت کرده است در صورتی‌که چنین نیست.»

رییس جمهوری آمریکا که برای شرکت در مراسم صد سالگی پایان جنگ جهانی اول در پاریس به سر می‌برد پس از دیدار با آقای ماکرون به خبرنگاران گفت: «ما خواستار یک اروپای قدرتمند هستیم و این موضوع برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است. ما به اروپا یاری خواهیم رساند ولی این کمک باید عادلانه باشد. در حال حاضر، هزینه‌های زیادی بر دوش آمریکا است.»

آقای ماکرون با اشاره به اینکه اروپا باید هزینه بیشتری برای ناتو بپردازد گفت: «به همین جهت معتقدم که پیشنهاد یک برنامه دفاع اروپایی با این هدف سازگار است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق سران اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی «مدرسه آموزش جاسوسی»

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند

آیا در فرانسه تعداد تماشاگران تئاتر بیشتر از فوتبال است؟