پیوستن فنلاند به «طرح واکنش اروپایی»؛ گامی به سوی ارتش واحد اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیوستن فنلاند به «طرح واکنش اروپایی»؛ گامی به سوی ارتش واحد اروپا

وزرای دفاع نه کشور اروپایی روز چهارشنبه ۷ نوامبر در اولین نشست رسمی «طرح واکنش اروپایی» در پاریس دیدار کردند و از پیوستن فنلاند به این طرح خبر دادند.

برنامه دفاع مشترک اروپا با عنوان «طرح واکنش اروپایی» که با پیشنهاد رییس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون از ماه ژوئن کلید خورد شامل فرانسه، آلمان، بلژیک، دانمارک، هلند، استونی، اسپانیا، پرتغال و بریتانیا است.

تحلیلگران نظامی می گویند با پیوستن فنلاند به طرح دفاع مشترک اروپایی به عنوان دهمین کشور، گامی برای تشکیل ارتش واحد در اروپا برداشته شده است.

وزیر دفاع فرانسه، فلورانس پارلی با اشاره به این‌که «طرح واکنش اروپایی» مکمل پیمان ناتو و اتحادیه اروپا است گفت: «این ابتکار عمل تلاشی برای افزایش توان اروپا در واکنش به تهدیدات در صورت نیاز به منظور برقراری امنیت به طور مستقل است.»

خانم پارلی با تاکید بر این‌ نکته که تا همیشه نمی‌توان پشت دیوار دفاع آمریکایی باقی‌ ماند، افزود: « مزیت طرح واکنش اروپایی ساختار انعطاف‌پذیر آن است. بر خلاف آنچه تا به حال داشته‌ایم در این طرح لزومی بر توافق تمام کشورها برای اقدام وجود ندارد و هیچ کشوری از حق وتو برخوردار نیست.»

هدف این طرح تقویب مبادلات میان فرماندهی ارتش کشورهایی است که در این زمینه داوطلب هستند و توانایی دارند تا بتوانند به سرعت و به طور هماهنگ در صورت نیاز در حوزه عملیات نظامی کلاسیک، بلایای طبیعی و تخلیه افراد از محل زندگی شان واکنش نشان دهند.

رییس جمهوری فرانسه ایده «طرح واکنش اروپایی» را سال گذشته طی یک سخنرانی در دانشگاه سوربن مطرح و هدف از آن را تشویق کشورهای اروپایی در جهت توسعه «فرهنگ راهبردی مشترک» و شکل‌گیری «استقلال استراتژیک اروپایی» توصیف کرد.

آقای ماکرون روز سه‌شنبه نیز در طی یک مصاحبه در توجیه ضرورت تشکیل یک «ارتش واقعی اروپایی» گفت: «در برابر روسیه که با ما هم مرز است و نشان‌ داده که می‌تواند یک تهدید باشد، ما باید اروپایی داشته باشیم که به طور مستقل و بدون وابستگی به ایالات متحده قادر به دفاع از خود است.»

بیشتر بخوانید:

روسیه بزرگ‌ترین مانور نظامی ۴۰ سال اخیرش را برگزار می‌کند

آغاز بزرگترین رزمایش ناتو در نروژ خشم روسیه را برانگیخت