Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتفاق تاریخی در آلمان: صدراعظمی که دیگر رئیس حزبش نخواهد بود

اتفاق تاریخی در آلمان: صدراعظمی که دیگر رئیس حزبش نخواهد بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج انتخابات روز گذشته در ایالت هسن که گویای شکست سنگین حزب دموکرات مسیحی بود می‌تواند از جمله عوامل موثر در تصمیم مرکل بوده باشد.

آگهی

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به رهبران حزب دموکرات مسیحی گفته است که او دیگر در ماه دسامبر سال جاری خود را نامزد رهبری حزب نخواهد کرد.

پس از ریزش آرای حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری آنگلا مرکل در انتخابات ایالت هسن که یکشنبه ۲۸ اکتبر برگزار شد، صدر اعظم آلمان اعلام کرد که در کنگره بعدی حزب دموکرات مسیحی، نامزد ریاست حزب نخواهد شد. مرکل گفت در سال ۲۰۲۱ بعد از پایان چهارمین دوران صدراعظمی‌اش کناره‌گیری می‌کند. 

آنگلا مرکل در سخنان خود دراینباره گفت: ««به عنوان صدراعظم آلمان و رئیس حزب دموکرات مسیحی مسئولیت تمام موفقیتها و شکستها به عهده من است. نتیجه انتخابات ایالتی هسن پیام روشنی بود مبنی بر اینکه به شکل کنونی نمی‌توان ادامه داد.»

مرکل ۶۴ ساله از سال ۲۰۰۰ تاکنون ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان را برعهده دارد.

این اولین بار است که صدراعظم آلمان از ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌ گیری می‌کند. به این ترتیب برخلاف تمام رهبران گذشته این کشور صدراعظم آلمان دیگر مقام ریاست حزبش را نخواهد داشت. 

صدراعظم آلمان در این باره گفت: «به خوبی می‌دانم که چنین اقدامی در تاریخ آلمان بی‌سابقه است. من این تصمیم را با سنجیدن جنبه‌های مختلف آن گرفتم. من به عنوان صدراعظم آلمان متولد نشدم.»

نتایج انتخابات روز گذشته در ایالت هسن که گویای شکست سنگین حزب دموکرات مسیحی بود می‌تواند از جمله عوامل موثر در تصمیم مرکل بوده باشد. نتایج اولیه انتخابات ایالت هسن نشان می‌دهد که حزب مرکل نسبت به انتخابات قبلی حدود ۱۱ درصد آرای خود را از دست داده است.

تحولات سیاسی در آلمان در ماه‌های گذشته باعث افزایش اقبال به حزب راستگرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» شده که اکنون نمایندگانش وارد مجلس های ایالتی تمام ایالت‌های المان شده‌اند.

شکست در انتخابات ایالت هسن و پیش از آن نتایج انتخابات ایالت بایرن از تزلزل موقعیت مرکل حکایت دارد و اکنون با اعلام این که او نامزد ریاست حزب نمی‌شود، وضعیت برای حزب دموکرات مسیحی متزلزل‌تر خواهد شد.

تضعیف مرکل در خانه، جایگاه او را در اروپا نیز تضعیف می‌کند به ویژه که پرونده مهم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان لاینحل روی میز مانده است و بحران تصویب بودجه ایتالیا و چشم‌انداز اقبال به احزاب پوپولیستی در اروپا از جمله نگرانی‌هایی است که برای رفع آنها نقش آلمان محوری است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست سنگین دموکرات مسیحی‌ها در انتخابات محلی هسن؛ راست‌گرایان افراطی به پارلمان راه یافتند

کاهش بی‌سابقه محبوبیت آنگلا مرکل در آلمان

حمله با تبر در آلمان پیش از مسابقه جام ملت‌های اروپا؛ پلیس به فرد مهاجم شلیک کرد