تغییر اتهام فعالان محیط زیست از جاسوسی به فساد فی‌الارض؛ آیا ارتش نقش داشت؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تغییر اتهام فعالان محیط زیست از جاسوسی به  فساد فی‌الارض؛ آیا ارتش نقش داشت؟

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر تغییر اتهام فعالان محیط زیست بازداشت شده از «جاسوسی» به «فساد فی‌الارض» و نقش «ارتش» یا نهادی نظامی در این تغییر اتهام منتشر شد.

نقش ارتش در تغییر اتهام این افراد در مصاحبه‌ای از محمد حسین آقاسی، یکی از وکلای پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده مطرح شد. وی در این مصاحبه گفته بود که این تغییر عنوان اتهام به خاطر نامه‌ای بوده که «ارتش از طریق شوای عالی امنیت ملی» به دادستان نوشته شده است، ادعایی که توسط خود وی تکذیب شد.

این وکیل دادگستری امروز در مصاحبه با ایرنا پلاس با تکذیب این ادعای خود گفت: «ارتش مطلقا هیچ‌گونه دخالتی در سرتاسر پرونده نداشته است. ضابط قضایی این پرونده ارگان دیگری است.»

در همین ارتباط دادستان تهران نیز روز چهارشنبه دوم آبان ماه ۱۳۹۷ اعلام کرد که عنوان اتهام ۴ نفر از هشت فعال محیط زیستی بازداشت شده پس از استعلام بازپرس از «مراجع نظامی» تغییر کرده است.

دادستان تهران: اتهام ۴ تن از بازداشت‌شدگان «افساد فی ‌الارض» است؛ ار مراجع نظامی استعلام شد

عباس جعفری دولت آبادی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرونده این افراد گفت: «بیست روز پیش تحقیقات در این خصوص به پایان رسیده بود که نواقصی داشت و پرونده به شعبه بازپرسی بازگشت و بازپرس از مراجع نظامی استعلاماتی داشت که جواب روشنی داده شد و تعدادی از این متهمان اطلاعات نظامی را در قالب محیط زیست کسب کرده بودند.» دادستان تهران هیچ توضیحی درباره مرجع نظامی که از آن استعلام صورت گرفته ارائه نداد.

این در حالی است که محمد حسین آقاسی در مصاحبه خود با رادیو فردا در پاسخ به سوالی درباره نحوه وارد شدن ارتش به این پرونده، ضمن تاکید بر اینکه ضابط این پرونده «سازمان اطلاعات سپاه» است، گفته بود که توضیحات ارتش احتمالا «بر اساس استعلام دادسرا» بوده است و باعث شده است تا «دادستان تصور کند که باید اتهام عوض شود.»

وی همچنین در این مصاحبه اعلام کرده بود که دبیر شورای عالی امنیت ملی (علی شمخانی) «صرفا این نامه را به دادستان ارجاع داده است» و هیچگونه تصمیمی درباره این موضوع در شورای عالی امنیت ملی گرفته نشده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اما این وکیل در مصاحبه روز چهارشنبه خود با ایرنا پلاس ضمن اشاره به اینکه وی دسترسی به پرونده نداشته است، گفت: «گفته و شایعه شده بود که ارتش نامه‌ای در این باره زده است اما مطلقا اطلاعی درباره محتوای آن در دست نیست. بنده با اطمینان عرض می‌کنم ارتش در این پرونده هیچ‌گونه دخالتی نداشته است و آنچه پیش آمد، صرفا شایعه بود و بنده نمی‌توانم آن را تأیید یا تکذیب کنم.وی در ادامه تأکید می‌کند که ارتش هیچ گونه درخواستی از دادسرا نکرده و دخالتی نیز در اینباره نداشته است.»

وی اظهار داشت: «بازپرس برای پنج تن از این هشت نفر، قرار مجرمیت صادر کرده بود و برای آن‌ها اتهام جاسوسی مطرح کرده بودند. به دنبال این ماجرا، بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری آقای دادستان محترم یا دادیاران تجدید نظر، می‌توانند بررسی کنند و تشخیص دهند آیا بررسی‌ها کافی هست یا نه و تصمیمی که بازپرس محترم گرفته است، صحیح است یا نه. به این ترتیب، آقای دادستان حق دارد نسبت به تصمیمات بازپرس پرونده ایراد بگیرد یا آن‌ها را تأیید کند. در اینجا نیز آقای دادستان تشخیص دادند، اتهام افساد فی‌الارض را جایگزین «جاسوسی» کنند.»

طاره قدیریان، هومن جوکار، سام رجبی، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز، هشت فعال محیط زیستی هستند که از نه ماه پیش به همراه کاووس سید امامی بازداشت شدند. اتهام آنان پیش از این جاسوسی و درز اطلاعات سایت‌های نظامی مطرح شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای سید امامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان جان خود را از دست داد. قوه قضائیه دلیل درگذشت وی را «خودکشی» اعلام کرد؛ ادعایی که از سوی خانواده، همکاران و دوستان وی تکذیب شد.

بیشتر بخوانید: