Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخستین واکنش روحانی به قتل خاشقجی: عربستان با کمک آمریکا جنایت کرده است

نخستین واکنش روحانی به قتل خاشقجی: عربستان با کمک آمریکا جنایت کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واکنش روحانی به قتل خاشقجی: فکر نمی‌کنم بدون حمایت آمریکا کشوری جرأت ارتکاب چنین جنایتی را داشته باشد.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه، دوم آبان در واکنش به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، آن را «قتلی سازمان یافته» خواند که بدون «حمایت آمریکا» امکان‌پذیر نبوده است.

این نخستین اظهار نظر یک مقام عالی‌رتبه ایرانی در واکنش به قتل روزنامه‌نگار دگراندیش سعودی در کنسول‌گری عربستان در استانبول است.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت گفت: «کسی تصور نمی‌کرد که در دنیای امروز و در قرن جدید شاهد این چنین قتل سازمان یافته‌ای بوده و دستگاهی برای انجام یک قتل فجیع برنامه‌ریزی بکند و فکر نمی‌کنم بدون حمایت آمریکا کشوری جرات ارتکاب چنین جنایتی را داشته باشد.»

رئیس جمهوری ایران انجام چنین «جنایتی» را به دلیل داشتن حاشیه امنیتی و «اتکاء به ابرقدرت» برای حکومت عربستان سعودی خواند و گفت که این ابر قدرت است که اجازه نمی‌دهد که دادگاه هایی که علیه جنایت بشری در جهان وجود دارند، علیه عربستان وارد عمل شود.

وی ضمن «بی‌سابقه» خواندن این اتفاق در دهه‌های اخیر از دولت ترکیه خواست تا با انجام «تحقیقات بی‌طرفانه»، ابعاد و زوایای آن را «برای جهانیان» آشکار کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حسن روحانی موضع‌گیری در قبال قتل جمال خاشقجی را، «سنگ محکی» برای اروپا، آمریکا و دیگر کشورها خواند و گفت: «باید ببینیم که کشورهای مدعی حقوق بشر در این زمینه چه واکنشی خواهند داشت. امروز مردم جهان شعارهای شما را که ادعای حقوق بشر می‌کنید باور کنند یا اینکه اعلام می‌نمایید که بخاطر ۴۵۰ میلیارد دلار حاضر نیستید در این زمینه اظهار نظر کنید. با چنین واکنش هایی ماهیت خود را به صراحت برای جهانیان آشکار می‌سازید.»

رئیس جمهوری ایران، «قدرتی که جرات چنین جنایتی» به دیگران می‌دهد را محکو‌م‌تر از خود عمل مرتکبین آن خواند و با اشاره به تحریم‌های آبان ماه ایالات متحده علیه ایران گفت: «امروز برای همگان در جهان آشکار شده که شما طرفدار چه رژیم‌هایی هستید و در ۱۳ آبان هم می‌خواهید جنایت دیگری را مرتکب شده و بر ملتی آزاد، استقلال‌خواه و بزرگ که دست شما را قطع کرده و خواسته تا نوکر شما نباشد، فشار وارد کنید.»

بیشتر بخوانید:

اردوغان: برخی افراد از انتشار شواهد و مدارک قتل خاشقجی توسط ترکیه خوشحال نیستند

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۲۴ اکتبر در سخنرانی خود در شهر آنکارا گفت که کشورش نخواهد گذاشت تا مسئولان قتل خبرنگار عربستان سعودی از روبرو شدن با عدالت شانه خالی کنند.

آقای اردوغان گفت: «ما مصمم هستیم تا از پنهان‌کاری درباره این قتل جلوگیری کنیم و اطمینان حاصل کنیم که همه افرادی که مسئول این قتل هستند؛ چه افرادی که دستور آن را صادر کرده‌اند و چه کسانی که آن را اجرا کرده‌اند، از روبرو شدن با عدالت شانه خالی کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه ضمن اشاره به اینکه برخی از افراد از به اشتراک گذاشتن مدارک و شواهد پرونده قتل جمال خاشقجی در سخنرانی روز سه‌شنبه وی ناراضی هستند، اظهار داشت: «ما برای روشن شدن جنبه‌های تاریک این قتل، همچنان به اشتراک گذاشتن شواهد جدید با دیگر کشورها را ادامه خواهیم داد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رجب طیب اردوغان در سخنرانی روز سه‌شنبه ۲۳ اکتبر درباره قتل جمال خاشقجی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: درباره ایران، همپیمانان سنتی آمریکا او را رها کرده‌اند

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟