Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«جهان عرب بیش از هر چیز به آزادی بیان نیاز دارد» آخرین مقاله جمال خاشقجی در واشنگتن پست منتشر شد

«جهان عرب بیش از هر چیز به آزادی بیان نیاز دارد» آخرین مقاله جمال خاشقجی در واشنگتن پست منتشر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کشورهای عربی با وجود بهار عربی و شکست آن پرده مسخره آهنینی به دور خود کشیده‌اند. این محدودیت نه از خارج، بلکه از طرف نیروهای داخلی تشنه قدرت بر جهان عرب تحمیل می‌شود.»

آگهی

واشنگتن پست آخرین سرمقاله جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار ناپدید شده سعودی را منتتشرکرد.

کارن عطیه، دبیر بخش دیدگاه‌های جهانی این رسانه‌ آمریکایی درباره انتشار با تاخیر آخرین مقاله آقای خاشقجی نوشت: «مترجم جمال خاشقجی این مطلب را یک روز پس از ناپدید شدن وی به ما داد. امیدوار بودیم جمال برگردد و همراه با هم این مقاله را منتشر کنیم. در حال حاضر باید بپذیرم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. این مطلب تعهد جمال به آزادی در جهان عرب را نشان می‌دهد؛ تعهدی که از قرار معلوم جانش را برای آن فدا کرد. این آخرین مقاله‌ از او در [واشنگتن] پست است که من منتشر می‌کنم.»

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر برای گرفتن گواهی تجرد به کنسولگری سعودی در استانبول رفت اما از این مکان دیپلماتیک خارج نشد. شماری از مقام‌های دولتی و رسانه‌های ترکیه، همچنین برخی از نشریات و سناتورهای آمریکایی می‌گویند شکی نیست که آقای خاشقجی در کنسولگری به قتل رسیده است. دونالد ترامپ اما از ترکیه خواسته است تا فایل‌های شنیداری‌ ادعایی آنکارا درباره این قتل را به ایالات متحده بدهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آخرین مقاله آقای خاشقجی با عنوان «جهان عرب بیش از هر چیز به آزادی بیان نیاز دارد» با اشاره به گزارش خانه آزادی درباره آزادی بیان در جهان نتیجه گرفته است که تنها دو کشور عرب به حق آزادی بیان احترام می‌گذارند: تونس و اردن. آقای خاشقجی می‌گوید با این وضعیت «شهروندان کشورهای عرب یا به اطلاعات دسترسی ندارند، یا به اطلاعات غلط دسترسی دارند.» وی معتقد است که کشورهای عربی با وجود «بهار عربی» و شکست آن «پرده مسخره آهنینی به دور خود کشیده اند. این محدودیت نه از خارج، بلکه از طرف نیروهای داخلی تشنه قدرت بر جهان عرب تحمیل می‌شود.»

روز چهارشنبه ابتدا روزنامه ینی شفق و پس از آن شماری از رسانه‌های آمریکایی و اروپایی گزارش‌ تکان دهنده‌ای از نحوه شکنجه و قتل جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول منتشر کردند. همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد این کشور نمی‌خواهد عربستان سعودی را از دست بدهد.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ: نمی‌خواهم عربستان را از دست بدهم

ترامپ: ولیعهد عربستان اطلاع از سرنوشت خاشقجی را رد کرد

یک مقام ترکیه: پلیس شواهدی مبنی بر قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان یافته است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان در تدارک توقف فروش سلاح به عربستان

تلویزیون دولتی عربستان: خاشقجی در جریان یک دعوا در داخل کنسولگری عربستان کشته شده است

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است