Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معمای ناپدید شدن خاشقجی؛ روابط واشنگتن با ریاض تیره می شود؟

معمای ناپدید شدن خاشقجی؛ روابط واشنگتن با ریاض تیره می شود؟
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز بی اطلاعی از سرنوشت جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان اعلام کرد که کشورش از تحقیق «کامل و شفاف» در این مورد حمایت می کند.

آگهی

با گذشت چند روز از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان به نظر می رسد تبعات این ماجرا بر رابطه آمریکا با ریاض نیز تاثیرگذار خواهد بود.

با این حال ابعاد تاثیر ناپدید شدن جمال خاشقجی بر روابط گرم واشنگتن با ریاض مشخص نیست.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه ضمن ابراز بی اطلاعی از سرنوشت جمال خاشقجی اعلام کرد که کشورش از تحقیق «کامل و شفاف» در این مورد حمایت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرد که واشنگتن نگران سرنوشت جمال خاشقجی است.

رویترز

«پیامدهای مخرب» ناپدید شدن خاشقجی برای روابط واشنگتن و ریاض

سخنان هدر نائورت ساعاتی پس از ابراز نگرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از ناپدید شدن جمال خاشقجی بیان شد.

این در حالی است که لیندسی گراهم، سناتور جمهوریخواه و متحد دونالد ترامپ از «پیامدهای مخرب» برای روابط واشنگتن و ریاض در صورت تائید گزارشهای منتشرشده مبنی بر قتل جمال خاشقجی سخن گفته است.

متحدان آمریکا در عرصه بین الملل نیز از سرنوشت جمال خاشقجی ابراز نگرانی کرده اند. فرانسه و کانادا از جمله کشورهایی هستند که خواستار مشخص شدن وضعیت این روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان شده اند.

هر چند مقامات عربستان تاکنون اتهام دخالت در ناپدید شدن جمال خاشقجی را رد کرده اند اما مقامات ترکیه از قتل این روزنامه نگار به دست یک گروه ۱۵ نفره عربستانی سخن می گویند. مقامات ترکیه بر این باور هستند که این تیم ۱۵ نفره جسد جمال خاشقجی را قطعه قطعه کرده اند و با قرار دادن این قطعات در جعبه هایی آنها را از ترکیه خارج کرده اند.

فشارهای داخلی و خارجی بر آمریکا

دولت آمریکا ممکن است از داخل و خارج برای واکنش به ناپدید شدن جمال خاشقجی تحت فشار قرار گیرد. این روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان یادداشت هایی را برای روزنامه واشنگتن پست منتشر کرده بود و با بسیاری از روشنفکران و روزنامه نگاران آمریکایی رابطه خوبی داشت.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران که یک سازمان مستقل و غیر دولتی است از دولت عربستان خواسته است در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی توضیح دهد.

روزنامه واشنگتن پست نیز اعلام کرده است که همکاری خود با جمال خاشقجی را به طور «نمادین» ادامه خواهد داد.

معترضان به ناپدید شدن جمال خاشقجی قرار است روز چهارشنبه در برابر کنسولگری عربستان در واشنگتن تظاهرات کنند.

رویترز

تبعات ناپدید شدن جمال خاشقجی بر روابط آمریکا با عربستان چه می تواند باشد؟

علاوه بر لیندسی گراهم بسیاری از دیگر اعضای کنگره آمریکا نیز تاکنون به خبر ناپدید شدن جمال خاشقجی واکنش نشان داده اند. در میان آنها اعضای بانفوذ کنگره مانند مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا دیده می شوند.

برنامه های دولت آمریکا برای فروش سلاح به عربستان باید به تائید کنگره ایالات متحده برسد. یکی از تبعات احتمالی ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی می تواند جلوگیری از تصویب این برنامه ها در کنگره باشد.

ارائه درخواست از سوی اعضای کنگره برای عدم حمایت واشنگتن از عملیات نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن نیز می تواند یکی دیگر از پیامدهای ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی باشد.

رند پال، سناتور جمهوریخواه که پیش از این نیز از منتقدان حکومت عربستان بود اعلام کرده است که تلاش خواهد کرد تا این هفته طرحی برای توقف فروش سلاح به عربستان در مجلس سنا به تصویب برساند.

از سوی دیگر واکنش احتمالی دونالد ترامپ به ناپدید شدن یا قتل احتمالی جمال خاشقجی نیز می تواند برای روابط واشنگتن با ریاض چالش برانگیز باشد. رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در سخنانی که از آداب مرسوم دیپلماتیک به دور بود اظهار داشت که پادشاه عربستان بدون حمایت آمریکا دو هفته هم در قدرت دوام نمی آورد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راز 'قتل' روزنامه‌نگار عربستانی؛ آیا آیفون و ساعت اپل معما را حل می‌کند؟

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران