Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش‌‌ها به تایید انتصاب برت کاوانا در مقام قاضی دیوان عالی آمریکا

Brett Kavanaugh
Brett Kavanaugh Copyright REUTERS/Carlos Barria
Copyright REUTERS/Carlos Barria
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از منتقدان در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که بهترین راه «انتقام» از رای سنا به انتصاب کاوانا به مقام قاضی دیوان عالی آمریکا رای دادن به نامزدهای زن در انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا است.

آگهی

رای مثبت سنای آمریکا به عضویت برت کاوانا در دیوان عالی این کشور واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

آقای کاوانا توانست روز شنبه با کسب ۵۰ رای مثبت در برابر ۴۸ رای منفی، از سنا رای اعتماد بگیرد و به این ترتیب کفۀ ترازو را در مهم‌ترین نهاد قضایی آمریکا به نفع جمهوریخواهان سنگین کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از اولین چهره‌هایی بود که با انتشار یک پیام توییتری به او تبریک گفت اما در مقابل گروهها و چهره‌های شناخته شدۀ بسیاری به این تصمیم سنا اعتراض کردند که در ادامه به برخی از این اعتراضات اشاره می‌شود.

 • همزمان با رای گیری در سنا، هزاران زن به ابتکار جنبش راهپیمایی زنان (Women’s March) که پیش از این در ژانویه ۲۰۱۷ میلادی در زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ شکل گرفته بود، مقابل ساختمان کنگره موسوم به کاپیتول جمع شدند و پس از انتشار خبر تایید آقای کاوانا، تجمع اعتراضی گسترده‌ای مقابل ساختمان کنگره برگزار کردند. پلیس دهها تن از معترضان را دستگیر کرد.

 • بسیاری از منتقدان به این تصمیم سنا، در شبکه‌های اجتماعی بهترین راه انتقام از این کار سنا را رای دادن به نامزدهای زن در انتخابات میان دوره‌ای مجلس آمریکا که در ماه نوامبر برگزار می‌شود، اعلام کردند.
  گروههای مدافع حقوق زنان از مهمترین طرفداران این ایده هستند؛ از جمله جنبش «Time's Up» که جنبشی شکل یافته توسط زنان هالیوود برای کمک به قربانیان آزار و اذیت جنسی در محل کار است، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «زمان عوض شده است. این فصل کتاب تاریخ ما داستان مردانی که تنها به مردان باور دارند، نخواهد بود. این داستانی قدیمی است. داستان امروز از بهمن عظیمی از زنان حکایت دارد که از حقایق سخن می‌گویند و قدرت می‌گیرند.»

 • روکسان جونز، سردبیر مجله آمریکایی ESPN با انتشار تحلیلی از آنچه که در این روز در سنا روی داده، به انتخابات سال ۲۰۱۶ در آمریکا اشاره کرد. انتخاباتی که تنها ۵۶ درصد رای دهندگان آمریکایی در آن شرکت کردند و حاصل این مشارکتِ کم، پیروزی دونالد ترامپ بود. به گفته او، مشارکت رای‌دهندگان آمریکایی در انتخابات پس از آن حتی در انتخابات محلی نیز بشدت کم شد.
  او در این تحلیل می گوید: «ما ملتی هستیم که ادعا می‌کنیم عاشق دموکراسی هستیم اما نمی‌خواهیم کاری برای دموکراسی انجام دهیم. در چنین وضعیتی انتخاب آقای کاوانا برای دیوان عالی آمریکا شوکه کننده نیست بلکه شوک و شرمساری این است که ما اجازه دادیم چنین اتفاقی بیفتد.»

 • بسیاری از ستارگان هالیوود از جمله چلسی هندلر، جیم کری، آلیسا میلانو، میرا سوروینو و کتی گریفین شهادت شجاعانۀ کریستین بلیز فورد و اعتراض فعالان حقوق بشر در زمان رای گیری در سنا را ستودند و در مقابل، تصمیم سنا را غافلگیرانه توصیف کردند.
  از جمله الن دی جنرس، مجری مشهور تلویزیون آمریکا در پیامی توییتری خطاب به خانم فورد نوشت: «شما جنبشی را آغاز کردید و در این راه سختی‌های زیادی را تحمل کردید. زحمتهای شما به هدر نمی‌رود؛ ما این راه را ادامه می‌دهیم. اگر آنها به صدای ما گوش نمی‌کنند، رای ما را ببینند.»
  پایپر پرابو، بازیگر هالیوود نیز در پیامی نوشت: «خشم من، امیدم را از بین نمی‌برد بلکه تنها آن را سازمان می‌دهد.»

 • دایان فینشتین، سناتور دموکرات در پیامی اعلام کرد که «تایید برت کاوانا آن هم در حالی که با اتهامات آزار جنسی روبرو بود و دربارۀ این اتهامات تحقیق نشده بود، مشروعیت دیوان عالی آمریکا را زیر سوال می‌برد.»
 • تس هالیدی، مدل مشهور آمریکایی نیز در پیامی نوشت: «تایید کاوانا ثابت کرد که آمریکا به عنوان یک کشور کارهای زیادی برای انجام دارد. آمریکا در حال حاضر تنها نگران مردان پیر، ثروتمند و سفید است.»
 • دن پفیفر، مشاور ارشد استراتژی و ارتباطات دولت اوباما نیز نوشت: «رای دهندگان آمریکایی باید کاری کنند تا جمهوریخواهان بهای هر کاری که با محتوای زن ستیزانه، ضد دگرباشان جنسی و در همراهی با حکومت انجام می‌دهند را بپردازند. آنها باید در قبال این کار که یک دروغگوی متهم به آزار جنسی را در عالی‌ترین دادگاه قرار دادند، پاسخگو باشند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس دیوان عالی آمریکا خطاب به ترامپ: قاضی اوباما و قاضی ترامپ نداریم

اتهام آزار جنسی علیه کاوانا؛ رای گیری در سنای آمریکا انجام می‌شود

ترامپ از اف‌بی‌آی خواست درباره قاضی کاوانا تحقیق کند