Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا و حفظ برجام: آلمان مانده است، بانک‌های آلمانی رفته‌اند

کمرس بانک آلمان
کمرس بانک آلمان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هر بانکی می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا با ایران تجارت بکند یا نه، اگر این تجارت ریسک استراتژیکی را شامل شود یا این که بانک احتمال دهد پول در آخر به نحوی با سپاه پاسداران مرتبط خواهد شد می‌تواند از تایید و انجام آن سر باز زند.»

آگهی

زمانی که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد، اتحادیه اروپا تلاش کرد با وضع تدابیر حمایتی موسسات مالی و تجاری اروپایی را به ادامه تجارت با ایران ترغیب کند. با این حال به نظر می‌رسد این اتفاق در عمل منجر به نتیجه نشده است و بانک‌های اروپایی به طور فزاینده‌ای از تایید پرداخت‌های مالی بانک‌های ایرانی امتناع می‌کنند.

به گزارش روزنامه هاندلبلات آلمان، از ۹۰۰ بانک فعال آلمانی اکنون تنها ۴۰ تا ۵۰ بانک باقی مانده‌اند که همچنان به مراودات مالی با ایران ادامه می‌دهند.

هلموت گوتیبل، رییس محلی شعبه هامبورگ بانک ملی ایران، می‌گوید: «۸۰ تا ۸۵ درصد کل تراکنش‌های مالی ما با بانک‌های آلمانی برگشت می‌خورد».

به گفته این مقام مسئول، رد پردازش حساب‌های مالی مرتبط با ایران ناقض تعهدات بانک مرکزی آلمان است که وظیفه دارد مراودات مالی حوزه داخل و همینطور سامانه واحد حوزه پرداخت یورو (موسوم به SEPA) را تضمین کند. وزارت اقتصاد آلمان از ارائه پاسخ در این خصوص خودداری کرده است.

این در حالی است که پیشتر گونتر اوتینگر، کمیسر بودجه و منابع انسانی اتحادیه اروپا، گفته بود بانک‌های سپرده‌گذاری و اعتباری آلمان به طور بالقوه می‌توانند راه حلی برای ادامه مبادله با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا باشند.

بیشتر بخوانید:

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان: «برای اینکه توافق را زنده نگه داریم به راه‌حل های مشخص نیاز داریم تا راه‌های پرداخت باز بمانند»

ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده در برلین، در گفتگو با هاندلبلات از تصمیم بانک‌های آلمانی در رد انجام تراکنش‌های مالی مرتبط با ایران استقبال کرده و گفته است شرکت‌های آلمانی بیش از پیش به تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌پیوندند.

هفته گذشته هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: «برای این که توافق را زنده نگه داریم به راه‌حل‌های مشخص نیاز داریم تا راه‌های پرداخت باز بمانند و تجارت با ایران ممکن باقی بماند.»

اما آنچه او حرفی از آن به میان نیاورد این بود که پرداخت‌ها همین الان توسط بانک‌های آلمانی مسدود شده‌اند. به این معنی که پول‌های منتقل شده از خارج از آلمان نمی‌توانند راه خود را به درون حساب‌های بانک‌های آلمانی پیدا کنند. دویچه بانک، بزرگترین بانک آلمان، دی زد بانک، هلبا و حدود ۸۵۰ بانک آلمانی دیگر در کنار شمار عمده‌ای از بانک‌های اتریش ارتباط مالی با ایران را قطع کرده‌اند.

شرکت‌هایی که به این دلیل متضرر شده‌اند نمی‌خواهند نام خود را علنی کنند زیرا بیم آن دارند که باز هم بیشتر متضرر شوند.

پاره‌ای از شرکت‌های آلمانی که دارای سهامداران ایرانی هستند حتی گفته‌اند که دیگر نمی‌توانند دستمزد کارمندانشان را بپردازند.

آنچه باعث می‌شود بانک‌ها از مراودات مالی مرتبط با ایران خودداری کنند، جریمه‌هایی است که در صورت وضع تحریم‌های ثانویه آمریکا متوجه آنان خواهد شد. در سال ۲۰۱۵ کومرتس‌بانک آلمان ۱.۵ میلیارد دلار و بانک فرانسوی ب‌ان‌پ ۹ میلیارد دلار برای قراردادهای مالی با ایران جریمه شدند.

در سال گذشته میلادی حجم تبادلات تجاری ایران و آلمان بالغ بر حدود ۱.۹ میلیارد دلار می‌شد که ۳۰۰ هزار دلار آن را صادرات ایران به آلمان و ۱.۶ میلیارد مابقی آن را صادرات آلمان به ایران تشکیل می‌داد.

بیشتر بخوانید:

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، پیشتر از مقامات این کشور خواسته بود جلوی انتقال ۳۰۰ میلیون دلار پول از بانکهای آلمان به ایران بگیرند. ایران در نهایت از برداشت پول چشم پوشید

کلاوز فردریش، کارشناس ایران در انجمن صنعتی آلمانی VDMA که بزرگترین انجمن صنعتی در قاره اروپا است می‌گوید: «من تا این لحظه هیچ تراکنش مالی را ندیده‌ام که بانک به دلیلی به جز ارتباط با ایران آن را رد کرده باشد.»

آگهی

مسئولان بانک‌های آلمانی می‌گویند که حق رد حساب‌های مالی مرتبط با ایران را برای خود محفوظ می‌دانند. یک مقام ارشد یک بانک بزرگ آلمان به روزنامه هاندلبلات گفت: «هر بانکی می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا با ایران تجارت بکند یا نه، اگر این تجارت ریسک استراتژیکی را شامل شود یا این که بانک احتمال دهد پول در آخر به نحوی با سپاه پاسداران مرتبط خواهد شد می‌تواند از تایید و انجام آن سر باز زند.»

اما آیا مقررات تازه اتحادیه اروپا برای حفاظت از منافع شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از روز ۷ اوت اجرایی شده‌اند می توانند باعث تغییر در وضعیت شوند؟

آقای فردریش می‌گوید آن مقررات فقط تضمین می‌کنند که اگر تجارت یک شرکت اروپایی با آمریکا به خاطر تحریم‌ها لغو شد، اتحادیه به حمایت وارد خواهد شد. اما الان مسئله این است که هنوز به آن مرحله نرسیده است. یعنی بانک‌ها نه به خاطر مشمول تحریم قرار گرفتن، بلکه به خاطر ترس از مشمول تحریم قرار گرفتن نسبت به ایران حساس شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات‌های اروپایی: مکانیسم اقتصادی ایران و اروپا پیش از ۱۳ آبان بکار می‌افتد

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند