Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا و کانادا بر سر اصلاح نفتا به توافق رسیدند

آمریکا و کانادا بر سر اصلاح نفتا به توافق رسیدند
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در توافق تجاری جدید بین واشنگتن، اتاوا و مکزیکوسیتی تعرفه بازرگانی وضع نشده است اما شرکت های خودروسازی جهانی برای تولید محصولات خود در مکزیک محدودیت بیشتری خواهند داشت.

آگهی

آمریکا، کانادا و مکزیک یکشنبه شب به توافقی تجاری دست یافتند که قرار است جایگزین قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) شود.

دستیابی به توافق تجاری جدید پیروزی مهمی برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا محسوب می شود که از مخالفان سرسخت قرارداد نفتا است. کانادا و مکزیک در توافق جدید محدودیت بیشتری را در زمینه داد و ستد با مهمترین شریک تجاری خود (ایالات متحده) پذیرفته اند.

توافق نفتا در سال ۱۹۹۴ میلادی و در زمان زمامداری بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا به امضاء رسید.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

قرارداد تجاری جدید «توافق ایالات متحده، مکزیک و کانادا» (USMCA) نام خواهد داشت.

دونالد ترامپ با جایگزینی نفتا قصد دارد کسری تراز تجاری آمریکا در زمینه مبادله با دیگر کشورها را کاهش دهد. رئیس جمهوری آمریکا در همین راستا صدها میلیارد دلار تعرفه بازرگانی بر روی کالاهای وارداتی از چین وضع کرده است.

در توافق تجاری جدید بین واشنگتن، اتاوا و مکزیکوسیتی تعرفه بازرگانی وضع نشده است اما شرکت های خودروسازی جهانی برای تولید محصولات خود در مکزیک محدودیت بیشتری خواهند داشت. هدف از قرارداد تجاری جدید ایجاد شغل در آمریکا است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که رابطه پرتنشی با دونالد ترامپ دارد پس از جلسه کابینه خود برای بحث در مورد توافق جدید اعلام کرد: «این روز خوبی برای کانادا است.»

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد توافق جدید گفت: «این پیروزی بزرگی برای رئیس جمهوری است. در عین حال تائیدی است بر راهبردی که او در زمینه تجارت بین الملل اتخاذ کرده است.»

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که دونالد ترامپ توافق به دست آمده را تائید کرده است. توافق تجاری جدید قرار است در پایان ماه نوامبر امضاء شود و پس از آن برای تصویب به کنگره آمریکا ارجاع داده می شود.

آمریکا و مکزیک پیش از این در ماه اوت به یک توافق تجاری دو جانبه دست یافته بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ امضایش را پس گرفت؛ آمریکا با جی ۷ هم همراه نشد

نگرانی از جنگ تجاری جهانی؛ افزایش تعرفۀ واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا

جاستین ترودو و مشکلی مانند بایدن؛ ترامپِ کانادا چگونه کار را برای نخست وزیر دشوار کرده است؟