عادل الجبیر: کانادا عذرخواهی و قطر باید تغییر کند

Foreign Minister Adel bin Ahmed Al-Jubeir
Foreign Minister Adel bin Ahmed Al-Jubeir Copyright REUTERS/Thomas Peter
Copyright REUTERS/Thomas Peter
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عادل الجبیر: کانادا عذرخواهی و قطر باید تغییر کند

آگهی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه خواستار عذرخواهی کانادا شد و کریستیا فریلند، همتای کانادایی خود را به دلیل انتشار توییتری که آن را دخالت در امور داخلی عربستان سعودی می‌دانست، محکوم کرد.

او اعلام کرد که کانادا با پادشاهی عربستان مانند یک «جمهوری موز فروش» (banana republic) رفتار کرده است.

عادل الجبیر در حاشیۀ نشست وزرای خارجه در نیویورک گفت: «ما چه هستیم؟ جمهوری موز فروشان؟ آیا کشور دیگری این رفتار را می‌پذیرد؟... شما به ما یک عذرخواهی بدهکار هستید و این کار را به راحتی می‌توان انجام داد. عذرخواهی کنید و بگویید که اشتباه کرده‌اید.»

این سخنان به شایعاتی که بیان می‌کرد دو طرف در حال حل و فصل سریع اختلافاتشان هستند، پایان داد.

وزارت خارجه کانادا روز جمعه ۳ اوت در پیامی توییتری ضمن ابراز نگرانی از دستگیری فعالان مدنی در پادشاهی سعودی از جمله سمر بداوی از فعالان برجسته حقوق زنان، خواستار آزادی فوری آنها شد. یک روز پیش از آن نیز کریستیا فریلند به نقد رفتار سعودی‌ها در این موضوع پرداخت.

در واکنش، ریاض سرمایه‌گذاری‌های جدید کانادا در این کشور همچنین داد و ستدهای تجاری با اتاوا را متوقف و سفیر کانادا را از ریاض اخراج کرد و سفیر خود را نیز از اتاوا فراخواند. عربستان همچنین برنامه‌های آموزشی و پزشکی خود را در کانادا متوقف کرد و از هزاران دانشجو و بیمار سعودی خواست که به دیگر کشورها بروند.

خانم فریلند پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل، با همتای سعودی خود گفتگو کند. این در حالی است که هر دو کشور بارها تاکید کرده‌اند که در موضوع مورد اختلاف، همچنان بر موضع خود ایستاده‌اند.

عادل الجبیر روز پنج‌شنبه گفت: «ما در کانادا دچار یک فوتبال سیاسی شده‌ایم. با توپ دیگری بازی کنید، نه با عربستان.»
او افزود که کشورهای دیگری همچون آمریکا، بریتانیا و آلمان نیز پیش از این به عربستان سعودی انتقاد کرده بودند اما هرگز «خواستار» انجام کاری از عربستان نشده‌اند.

وزیر خارجه عربستان گفت: «از نظر ما این ظالمانه است که کشوری سخنرانی کند و به ما درس بدهد و چیزی بخواهد. این درخواست که "ما می‌خواهیم آنها فورا آزاد شوند". واقعا؟ ما هم می‌خواهیم که کبک فورا مستقل گردد و به سرخپوستان کانادا نیز حقوق برابر اعطا شود.»

عادل الجبیر با اشاره به قطر: کاری با آنها نداریم

عادل الجبیر همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری دربارۀ قطر گفت که عربستان «قصد انجام هیچ کاری در قبال این کشور» ندارد.

او توضیح داد که قطر به تامین مالی گروههای تروریستی پرداخته و باعث بی‌ثباتی منطقه شده است. وی افزود قطر بندرگاه و پناهگاه تروریستها از جمله اخوان‌المسلمین است.

او اعلام کرد که پیام‌های صوتی و مکتوبی به دست نشریه واشنگتن پست رسیده که از پرداخت چند میلیون دلار پول از سوی قطر به قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران پرده برمی‌دارد. این پول بخشی از توافقات برای آزاد کردن ۲۵ نفر از اعضای خانوادۀ حاکم قطر که سال گذشته در عراق به گروگان گرفته شدند، بوده است.

عادل الجبیر گفت: «آیا این پذیرفتنی است؟ اگر ما ۱ دلار به عراق و حزب الله بدهیم، بلافاصله در دادگاه محاکمه می‌شویم. چرا با قطر چنین برخوردی نشد؟ زیرا به نظر من، مردم کشور جوانی را با رهبری جوان دیدند که ساختمان‌های فانتزی می‌خرند و خطوط هواپیمایی مدرن دارند و به همین دلیل می‌گویند "وای این آدمها واقعا مدرن هستند". اما ما باید با جنبۀ تیره‌ای برخورد کنیم که اکنون توضیح دادم.»

او تاکید کرد که پادشاهی سعودی منتظر است تا قطر تغییر کند و «چیزهایی را که قول داده» عملی کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کانادا مصمم به لغو یک قرارداد مهم تسلیحاتی با عربستان سعودی است

قطر از اوپک خارج می‌شود

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند