Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بریتانیا؛ حزب کارگری که بیش از همیشه بوی «کارگر» می دهد

بریتانیا؛ حزب کارگری که بیش از همیشه بوی «کارگر» می دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنفرانس سالانه حزب کارگر درشهر بندری لیورپول برگزار شد. سخنان اعضای رهبری این حزب در این کنفرانس نشان داد که سیاست‌های «عدالت محور» و سوسیالیستی اولویت اصلی این حزب در صورت پیروزی در انتخابات سراسری آینده است.

آگهی

چهارشنبه کنفرانس سالانه حزب کارگر بریتانیا در شهر لیورپول در حالی به کار خود پایان داد که شخصیت های مهم از جمله جرمی کوربین، رهبر این حزب نشان دادند که آماده‌اند قدرت را در دست بگیرند و اجرای سیاست‌هایشان را اجرا کنند.

کوربین و وزرای در سایه او که در این کنفرانس سخنرانی کردند یک جمله از زبانشان نمی افتاد: «حزب کارگر خواستار برگزاری انتخابات سراسری و پیش از موعد در بریتانیا است.»

از شناسایی فلسطین به عنوان کشور مستقل تا دولتی کردن راه آهن و شرکت های متصدی آب و برق بریتانیا، تیم رهبری جدید حزب کارگر خواستار اجرایی شدن سیاست های عدالت محور، سوسیالیستی و ضدلیبرالی در این کشور است. سیاست هایی نو و بی سابقه که حتی از سوی رهبران پیشین این حزب در دو دهه گذشته از جمله تونی بلر مورد اعتراض قرار گرفته است. این رویکرد اعتراضی و از زمان به قدرت رسیدن جرمی کوربین به رهبری بوضوح از بیانیه ها و عملکرد آنها مشخص می‌شود. 

حزب کارگر بریتانیا مهم ترین رقیب حزب راست گرای محافظه کاران این کشور است. وزرای در سایه این حزب در سخنرانی های خود در جریان کنفرانس سالانه بارها تاکید کردند که «سیاست های سختگیرانه اقتصادی بزرگترین اشتباه دولت محافظه کار در هشت سال اخیر» بوده است.

«بازسازی بریتانیا» و «همراهی با قشر کم درآمد»

ترکیب رهبری این حزب که تفاوت زیادی با حزب کارگر در اولین دهه قرن بیست و یکم میلادی دارد نیز گواهی بر اهداف این حزب است. هیچ کارشناسی فکر نمی کرد روزی جرمی کوربین که بیشتر او را یک سیاستمدار چپ گرا و ضدجنگ بریتانیا قلمداد می‌کنند بتواند زمام رهبری حزبی را برعهده بگیرد که در دهه گذشته متحد آمریکا در حمله به عراق بود. هیچ کس فکر نمی کرد که کوربین بتواند تا این اندازه محبوب شود و تغییر و تحول در سیاست های راهبردی در راس حزب را اجرایی کند.

جرمی کوربین در سخنان خود در کنفرانس سالانه در روز چهارشنبه اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات سراسری سیاست های عدالت محور را در بریتاینا به اجرا می گذارد. شعار اصلی حزب در سال جاری «بازسازی بریتانیا» است. اشاره آن به یکی از معضلات اصلی این کشور یعنی قیمت های سرسام آور مسکن خصوصا در لندن پایتخت است. حزب کارگر برنامه های متعددی برای ساخت و ساز مسکن و تحویل آن به شهروندان کم درآمد و فقیر دارد.

جان مک دانل، که از او به عنوان مغز متفکر جدید حزب و معاون اصلی کوربین یاد می شود، محور اصلی سخنان خود در روز دوشنبه را به «جنگ طبقاتی» اختصاص داد و اعلام کرد که از این پس حزب کارگر به معنای واقعی حزبی برای همه بریتانیایی ها خواهد بود و نه «عده ای نوکیسه و سرمایه داری که با پول های خود پایتخت را کنترل می کنند.» او در سخنانی بی سابقه اعلام کرد که صنایع بزرگ کشور از جمله در زمینه بهره برداری و خدمات آب و برق به دست خود مردم می افتد و آنها در کنار دولت شرکای اصلی برای بهینه کردن زندگی مردم در مقابل شرکت های خصوصی خواهند بود.

«اشتباهاتی مثل عراق، لیبی و کشتار فلسطینیان»

در زمینه سیاست خارجی جرمی کوربین در روز آخر این کنفرانس، آب پاکی را روی دست مهم ترین متحد این کشور، ایالات متحده ریخت و گفت: «بریتانیا با رهبری حزب کارگر دیگر اشتباهاتی از دست حمله به عراق و لیبی را تکرار نخواهد کرد.» وی اعلام کرد که آنها سعی می کنند از دموکراسی و حقوق اقلیت ها در سراسر جهان دفاع کنند. در همین راستا کوربین خواستار پایان بخشیدن به پاکسازی قومی و نسل کشی دولت میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا شد. کوربین همچنین با انتقاد صریح از سیاست های ایالات متحده در خاورمیانه اعلام کرد تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اشتباه تاریخی بزرگ بوده است. رهبر حزب کارگر بریتانیا صراحتا کشتار «شهروندان فلسطینی» توسط ارتش اسراییل در نوار غزه را محکوم کرد و خواستار تن دادن اسراییل به پیمان های بین المللی شد.

انتقاد کوربین از رویکرد ترامپ در قبال برجام

کوربین هم چنین گفت که رییس جمهوری آمریکا نمی تواند یک طرفه مقررات بین المللی را زیر پا بگذارد و از برجام، توافق جامع هسته ای، خارج شود. رهبر حزب کارگر بریتانیا در بخش مهمی از سخنانش گفت: «در صورت پیروزی در انتخابات سراسری در اولین فرصت بریتانیا فلسطین را به عنوان کشوری مستقل برسمیت می شناسد.»

رهبر حزب کارگر تاکید کرد که بریتانیای تحت رهبری حزب کارگر بدنبال برقراری عدالت در سراسر جهان خواهد بود و راه حل بحران خاورمیانه تشکیل دو کشور مستقل و امن فلسطین و اسرائیل خواهد بود. با این حال موضع گیری جرمی کوربین درباره بحران سوریه بسیار محتاطانه بود. وی راه حل بحران سوریه را تنها به گفتگو و مذاکره میان تمام قدرت های درگیر محدود کرد، بدون آنکه بیش از این نظر مشخصی درباره بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مخالفان و یا مداخله کشورها در این کشور داشته باشد.

حزب کارگر و برکسیت

حزب کارگر بریتانیا در این کنفرانس هم چنین موضع جدیدی و رادیکالی درباره برکسیت، جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا گرفت. کیر استرامر، وزیر در سایه برکسیت بریتانیا، در سخنان خود در این کنفرانس برگزاری همه پرسی جدید درباره برکسیت را امکان پذیر دانشت و گفت در صورتی که دولت در مذاکره با اتحادیه اروپا نتواند منافع شهروندان بریتانیایی را تامین کرده و به بهینه کردن زندگی آنها کمک کند در این صورت برگزاری همه پرسی جدید برای برکسیت امکان پذیرخواهد بود.»

برخی از اعضای چپ گرای حزب کارگر بیشتر مخالفت خود را برای برگزاری یک همه پرسی جدید اعلام کرده اند و جرمی کوربین نمی تواند رای و نفوذ آنها در حزب را از دست بدهد. به همین دلیل رهبر حزب کارگر درباره برگزاری همه پرسی جدید در سخنان خود بسیار محتاط بود.

گروه ها و احزاب چپ حاضر در پارلمان اروپا ترکیب جدید حزب کارگر بریتانیا را امیدی برای تغییر و تحول در اروپا می دانند. از نگاه احزاب چپ گرا در بروکسل حزب کارگر بریتانیا در صورت پیروزی در انتخابات سراسری این کشور و نخست وزیری جرمی کوربین می تواند بسیاری از مناسبات سیاسی را در قاره سبز به نفع احزاب چپ گرا تغییر دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات برکسیت ماندگاری «می» در دولت را بیش از پیش به چالش می کشد

بریتانیا: به توافق نرسیدن با اروپا برای اجرای برکسیت آخر دنیا نیست

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟