Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پوتین: هویت اصلی متهمان 'پرونده اسکریپال' را شناسایی کردیم

پوتین: هویت اصلی متهمان 'پرونده اسکریپال' را شناسایی کردیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوتین: هویت اصلی متهمان پرونده بریتانیایی اسکریپال را شناسایی کردیم

آگهی

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) گفت روسیه هویت اصلی افرادی که توسط بریتانیا در ارتباط با پرونده اسکریپال متهم شده‌اند را شناسایی کرده است.

هفته گذشته نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، از صدور قرار بازداشت برای دو مظنون روس به اتهام سوءقصد به جان سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق خبر داد و اعلام کرد بر اساس اطلاعات طبقه‌بندی شده، این دو نفر «افسران سرویس‌های اطلاعاتی ارتش روسیه» هستند.

پوتین که در نشستی اقتصادی در شهر بندری ولادیوستوک روسیه سخنرانی می‌کرد گفت که دو فرد متهم شده توسط بریتانیا، «شهروندانی عادی» هستند و «پیشینه خاص یا جنایی» ندارند.

رییس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که این افراد داوطلبانه بیایند و ماجرای خود را برای دنیا تعریف کنند.

مقامات بریتانیا دو متهم شناسایی شده را «الکساندر پتروف» و «پروسلاین بوشیروف» اعلام و تصریح کرده اند که هر دو حدود چهل سال دارند و با نام های مستعار و پاسپورت روسی به بریتانیا سفر کرده بودند.

پلیس بریتانیا درباره چگونگی عملیات این دو متهم توضیح داد که این دو مرد بر روی درِ ورودی خانه اسکریپال در سالزبری، گاز سمی نوویچکوف را اسپری کردند و همان روز از بریتانیا خارج شدند.

وزیر کشور بریتانیا، ساجد جاوید به این دو مظنون روس هشدار داده است که در صورت خارج شدن از روسیه، دستگیر خواهند شد.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ پیشین سرویس اطلاعات نظامی روسیه و جاسوس دوجانبه این کشور و یولیا، دختر ۳۳ ساله‌اش ماه مارس گذشته در حالی که در کما بودند روی نیمکتی در پارک شهر سالزبری در جنوب انگلستان پیدا شدند.

 آمریکا و متحدان اروپایی ضمن اعلام همبستگی خود با بریتانیا خود، بزرگترین موج اخراج دیپلماتهای روس از زمان جنگ سرد به این‌ سو را آغاز کردند. روسیه نیز به تلافی شمار قابل توجهی از دیپلماتهای غربی را اخراج کرد.

واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که پس از مسجل شدن نقش مسکو در این ماجرا تصمیم گرفته است از اواخر ماه اوت تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا: تلافی می‌کنیم

رییس گارد ملی روسیه مخالف پوتین را به دوئل فراخواند

نقش ایران و چین در تولید پهپاد برای روسیه؛ مسکو به کارگران ماهرِآفریقایی مونتاژ چقدر دستمزد می‌دهد؟