انتخابات سوئد؛ برابری راست و چپ میانه با جهش مهاجرستیزان

انتخابات سوئد؛ برابری راست و چپ میانه با جهش مهاجرستیزان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دوره کار این دولت تمام شده است. بنابراین باید کنار برود.»

آگهی

در انتخابات پارلمانی سوئد که روز یکشنبه برگزار شد ائتلاف‌ حاکم یعنی چپ میانه به رهبری سوسیال دموکرات‌ها و همچنین ائتلاف راست‌میانه به برابری نسبی دست یافتند حال آنکه آرای نمایندگان حزب مهاجرستیز این کشور رشد چشمگیری داشت.

این در حالی است که نخست‌وزیر سوئد با وجود شکست ائتلاف حزبش در انتخابات پارلمانی اعلام کرد در هفته‌های آینده به کار خود ادامه می‌دهد.

استفان لوفوِن بامداد دوشنبه اعلام کرد:‌ «دو هفته تا آغاز به کار پارلمان فرصت داریم. من با احترام به رأی دهندگان و نظام انتخاباتی کشور، همچنان به عنوان نخست‌وزیر در این مدت با آرامش به کار خود ادامه می‌دهم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که ساعاتی پیش رهبر ائتلاف راست میانه در سوئد خواستار آن شده بود که نخست‌وزیر این کشور بی‌درنگ از کار کنار برود.

اولف کریستین‌سن، رهبر ائتلاف راست میانه اعلام کرد: «دوره کار این دولت تمام شده است. بنابراین باید کنار برود.»

نمایندگان ائتلاف سوسیال دموکرات‌ها، سبزها و حزب چپگرای سوئد روز یکشنبه در مجموع نتوانستند بیش از ۴۰/۶ درصد از کل آرا را کسب کنند.

اولف کریستین‌سن، رهبر ائتلاف راست میانه خواستار استعفای نخست وزیر سوئد شده بود.

این درحالی است که ائتلاف راست میانه در پارلمان این کشور ۴۰/۳ آرا را کسب کرده‌ و سبب شده‌ که ائتلاف حاکم نتواند اکثریت را در پارلمان سوئد به دست آورد.

این به آن معناست که ائتلاف حاکم به رهبری سوسیال دموکرات‌ها تقریبا ۱۴۴ نماینده در پارلمان خواهند داشت و ائتلاف راست میانه حدود ۱۴۲ نماینده. درحالیکه شمار کل کرسی‌های پارلمان سوئد ۳۴۹ عدد است برای برخورداری از اکثریت دست‌کم ۱۷۵ کرسی نیاز است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بازگشت حزب مهاجرستیز دموکرات سوئد که بدون ائتلاف با هیچ حزب دیگری بیش از ۱۷/۷ درصد از کل آرای پارلمانی را کسب کرد هر دو حزب راست و چپ میانه را در کسب اکثریت برای تشکیل دولت ناکام گذاشت.

اوج گیری بحران مهاجرت در اروپا و رسیدن بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۵ میلادی به سوئد، توازن قوای سیاسی را در این کشور که تنها ۱۰ میلیون تن جمعیت دارد، به سود راستگرایان افراطی بر هم زد.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گره سیاسی در سوئد؛ کشور چند روزی بدون دولت اداره می‌شود

سوئد؛ بحران سیاسی در پی شکست برای تشکیل دولت ائتلافی

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی