Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کودتای نافرجام ۲۰۱۶؛ چند معلم ترک در مولداوی دستگیر و به ترکیه فرستاده شدند

کودتای نافرجام ۲۰۱۶؛ چند معلم ترک در مولداوی دستگیر و به ترکیه فرستاده شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می شود که افراد دستگیر شده در مولداوی با کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ ترکیه و شبکه گولن مرتبط بوده‌اند و به درخواست آنکارا دستگیر و به ترکیه فرستاده شده‌اند.

آگهی

انتشار ویدئویی بر روی شبکه های اجتماعی نشان می دهد که مقامات امنیتی مولداوی با یورش به یک مدرسه، ۷ معلم ترک این مدرسه را دستگیر می کنند.

گفته می شود که افراد دستگیر شده با کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ ترکیه مرتبط بوده‌اند و به درخواست آنکارا دستگیر و به ترکیه فرستاده شده‌اند.

عفو بین‌الملل می گوید که افراد دستگیر شده همگی شهروند ترکیه هستند و با تهدید و زور دستگیر شده‌اند. این سازمان اعلام کرده است که مقامات مولداوی نه تنها حقوق این افراد را نقض کرده اند بلکه این افراد را در معرض نقض بیشتر حقوق بشر و دادگاههای ناعادلانه در ترکیه قرار داده‌اند.

این معلمان دستگیر شده در شبکه ای از مدارس در مولداوی کار می کردند که با جنبش فتح الله گولن، رهبر مذهبی پرنفوذ و مخالف رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مرتبط بودند. اردوغان وی را عامل اصلی کودتای ۲۰۱۶ ترکیه می داند. فتح الله گولن سالهاست که مقیم ایالات متحده آمریکاست.

ترکیه به چندین کشور فشار آورده است تا افرادی را که از نظر آنکارا با مدارس شبکه گولن مرتبط اند به این کشور تحویل دهد. آنکارا شبکه گولن را سازمانی تروریستی می داند.

«ایگور دودون» رییس جمهوری مولداوی گزارش رسانه‌های مولداوی را رد کرده‌ است که نوشته اند اخراج این شهروندان ترکیه‌ای یکی از شروطی است که آنکارا تعیین کرده است تا ۱۰ میلیون دلار برای بازسازی ساختمان ریاست جمهوری مولداوی پراخت کند.

ساختمان ریاست جهوری مولداوی از سال ۲۰۰۹ که از سوی تظاهرکنندگان به آتش کشیده شد، خالی است و بازسازی نشده است.

بیانیه سرویس امنیتی مولداوی درباره اخراج از افراد می گوید که پس از تایید اطلاعاتی که این افراد را خطری برای امنیت ملی مولداوی توصیف می کرد بلافاصله تصمیم به اخراج آنها گرفته شد.

مقامات ترکیه تاکنون درباره این رویداد اظهار نظری نکرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه بیش از یکصد وبسایت و حساب‌ کاربری منتقد دولت را مسدود کرد

شهروند ترکیه با حکم دولت از ویزای درمانی محروم شد