Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش شدید عربستان به گزارش سازمان‌ ملل درباره «جنایات جنگی نیروهای ائتلاف» در یمن

واکنش شدید عربستان به گزارش سازمان‌ ملل درباره «جنایات جنگی نیروهای ائتلاف» در یمن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سازمان ملل بمباران‌های نیروهای ائتلاف عربی تعداد زیادی تلفات غیرنظامی برجای گذاشته است و ظن آن می‌رود که نشانه‌گیری غیرنظامیان به «عمد» صورت می‌گیرد.

آگهی

عربستان سعودی روز چهارشنبه ۲۹ اوت (۷ شهریور) در بیانیه‌ای گزارش سازمان ملل مبنی بر «ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای ائتلاف عربی در جنگ یمن» را رد کرد.

گزارش سازمان ملل که روز سه‌شنبه منتشر شد برخی از حملات هوایی ائتلاف عربی را جنایت جنگی خوانده است.

بر اساس این گزارش بمباران‌های نیروهای ائتلاف عربی تعداد زیادی تلفات غیرنظامی برجای گذاشته است و ظن آن می‌رود که نشانه‌گیری غیرنظامیان به «عمد» صورت می‌گیرد. ضمن اینکه بنادر دریای سرخ و فرودگاه صنعا محدودیت‌های شدیدی حاکم است و موجب عدم دسترسی شهروندان یمنی به مواد غذایی و وسائل مورد نیاز شده است.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند احتمال ارتکاب جنایات جنگی توسط ستیزه‌جویان حوثی نیز وجود دارد چرا این نیروهای دسترسی کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن را محدود کرده‌اند و علاوه بر این سربازان کودک را به جنگ می‌فرستند.

در مقابل عربستان سعودی بیانیه‌ای گزارش سازمان ملل را «حاوی غلط‌های فاحش در شیوه تحقیق» خواند. این بیانیه می‌افزاید که گزارش «حقایقی از جمله دلایل جنگ را مخدوش می‌کند و به دلیل اصلی آن که حمایت ایران از کودتای نیروهای حوثی علیه رییس‌جمهوری قانونی یمن است، اشاره‌ای نکرده است.»

کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که جنبه‌هایی از جمله فروش سلاح آمریکا و بریتانیا به عربستان سعودی و یا حمایت ایران از حوثی‌ها را در این گزارش بررسی نکرده‌اند، اما دیگر نهادهای سازمان ملل در حال بررسی این مواردند. کارشناسان سازمان ملل از طرفین خواسته‌اند تا از فراهم کردن سلاح خودداری کنند تا به تلاش‌ها برای پایان دادن به این جنگ یاری برسانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپانیا تحویل ۴۰۰ بمب هدایت لیرزی را به عربستان سعودی لغو کرد

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است