عربستان سعودی به دنبال اعدام فعالان حقوق بشر است

عربستان سعودی به دنبال اعدام فعالان حقوق بشر است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیاد «القسط» که برای احیای حقوق بشر در عربستان فعالیت می‌کند ضمن رد خبر اعدام أسرا الغُمغام اعلام کرد دادگاه وی در جریان است.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر و دیگر گروه‌های حقوق بشری اعلام کردند مدعی‌العموم دادگاهی در عربستان سعودی در پی مجازات اعدام برای پنج فعال حقوق بشر است. این افراد که اهل استان شرقی این کشورند به تروریسم متهم شده‌اند.

أسرا الغُمغام، فعال شیعه حقوق زنان نیز یکی از این متهمان است. به گفته فعالان حقوق بشر عربستان، وی نخستین زنی است که برای فعالیت در راستای حقوق بشر بناست به اعدام محکوم ‌شود. اتهامات وی شامل تحریک مردم به تظاهرات و حمایت معنوی از معترضان است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سارا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هرگونه اعدامی هولناک است اما خواستِ حکم اعدام برای فعالی نظیر أسرا الغُمغام که حتی به رفتار خشنوت بار نیز متهم نشده اهریمنی است.»

همچنین بنیاد «القسط» که در لندن قرار دارد و برای احیای حقوق بشر در عربستان فعالیت می‌کند اوائل هفته جاری ضمن رد خبر اعدام شدن أسرا الغُمغام اعلام کرد دادگاه وی در جریان است.

سمر بدوی از فعالان حقوق زن در عربستان، در کنار هیلاری کلینتون و میشل اوباما حین مراسم اهدای جایزه «زن شجاع» سال ۲۰۱۲ در واشنگتن؛ عکس از رویترز

طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی خبر اعدام أسرا الغُمغام به همراه تصاویری از اعدام یک زن در عربستان سعودی از سوی رسانه‌ها و کاربران ایرانی منتشر و به اشتراک گذاشته شده بود.

خانم الغمغام یک عضو برجسته از اقلیت شیعه عربستان سعودی است که تصاویر تظاهرات گسترده در استان شرقی این کشور در سال ۲۰۱۱ ضبط و منتشر کرد وی در همان سال در خانه و به همراه همسرش دستگیر و زندانی شد.

عربستان سعودی پیش از این نیز فعالان شیعه را اعدام کرده است و گروه‌های مدافع حقوق بشر این اعدام‌ها را دارای انگیزه‌های سیاسی می‌دانند و معتقدند این اقدامات در راستای مقابله با نفوذ رقیب منطقه‌ای عربستان یعنی ایران صورت گرفته است.

جمعیت شیعه عربستان که عموما در استان شرقی این کشور سکونت دارند و شماری از آنان معترض اند که حاکمان سنی مذهب اجازه برگزاری مراسم دینی‌شان را به آنان نمی‌دهند.

تظاهرات عمومی و فعالیت احزاب سیاسی در عربستان سعودی به کل ممنوع است و اصلاحات بنیادین محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور با سرکوب مخالفان و دستگیری‌‌های گسترده روشن‌فکران، روحانیان و نیز فعالان حقوق زنان همراه بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معمای ناپدید شدن روزنامه نگار منتقد ریاض؛ سخنان متناقض مقامات ترکیه و عربستان

مدیرفنی تیم‌ملی زنان عربستان: بیایید و با چشمان خود کیفیت بازی دختران فوتبالیست سعودی را ببینید

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد