Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: استرداد پناهجوی اهل زیمبابوه‌ به کشور مبدأ نقض قوانین بین‌المللی است

سازمان ملل: استرداد پناهجوی اهل زیمبابوه‌ به کشور مبدأ نقض قوانین بین‌المللی است
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس پناهجویان سازمان ملل در بیانیه‌ای بازگرداندن رهبر اپوزسیون زیمباوه را توسط مقامات زامبیا نقض آشکار قوانین بین‌المللی خوانده است.

آگهی

آژانس پناهجویان سازمان ملل در بیانیه‌ای بازگرداندن رهبر اپوزسیون زیمبابوه را توسط مقامات زامبیا نقض آشکار قوانین بین‌المللی خوانده است.

آقای تاندای بیتی، وزیر سابق امور مالی و از رهبران اپوزسیون زیمبابوه، پس از آن‌که در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات این کشور تحت تعقیب قرار گرفت به زامبیا گریخت و درخواست پناهندگی کرد.

مقامات زامبیا پس از رد تقاضای پناهندگی آقای بیتی، وی را به زیمبابوه بازگردانده‌اند. این درحالی است که دادگاه زامبیا حکم توقف پروسه بازگرداندن او را صادر کرده بود اما اداره مهاجرت و پلیس این کشور از اجرای این حکم قضائی سر باز زدند.

پلیس زیمبابوه گفته است که آقای بیتی را به محض ورود به شهر هراره دستگیر کرده است. رهبر اپوزسیون زیمبابوه پیش از استرداد مدتی را در مدرسه‌ای در کریا در مرز زیمبابوه و زامبیا محصور بود.

آژانس پناهجویان سازمان ملل در بیانیه خود با ابراز نگرانی از وضعیت تاندای بیتی گفته است بازگرداندن اجباری پناهجویان نقض جدی قوانین بین‌المللی است.

انتخابات در زیمبابوه با تنش برگزار شد. پس از آن‌که کمیسیون انتخاباتی ریاست جمهوری امرسون منانگاگوا را تایید کرد مخالفان خشمگین به خیابان‌ها آمدند. در جریان این تظاهرات دست کم شش تن کشته شدند.

انتخابات سراسری اخیر زیمبابوه اولین انتخابات بدون حضور رابرت موگابه پس از ۳۰ سال بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زیمباوه:‌ اعلام پیروزی منانگاگوا در انتخابات و اعتراض مخالفان دولت

زیمبابوه؛ شش کشته در تظاهرات اعتراض آمیز پس از انتخابات

بدون موگابه؛ اولین انتخابات ریاست جمهوری در زیمبابوه