آخرین تصمیم برای خاموشی آتش هورالعظیم: ورود زمینی به خاک عراق

آتش در هورالعظیم
آتش در هورالعظیم Copyright خبرگزاری ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکنون حدود ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار هکتار از این تالاب در آتش سوخته است.

آگهی

آخرین تصمیم برای خاموشی آتش هورالعظیم، ورود زمینی به خاک عراق اعلام شد.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران روز یکشنبه اعلام کرد که به دلیل شدت آتش‌سوزی در هورالعظیم، دیگر بالگردهای آب‌پاش توان مهار آتش در بخش عراقی این تالاب را ندارند و باید در این زمینه به صورت زمینی اقدام کرد.

بیش از یک ماه از آغاز آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم می‌گذرد. هورالعظیم که بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است، در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم آن در ایران و دوسوم آن در خاک عراق واقع است.

وسعت این تالاب که سراسر آن با نی پوشیده شده، بیش از ۴۵۰ هزار هکتار است که ۱۲۰ هزار هکتار آن در خاک خوزستان قرار دارد.

دلایل آتش سوزی

آتش‌سوزی در این تالاب در اوایل تیرماه آغاز و دلایل متعددی برای وقوع و گستردگی آن مطرح شد؛ از جمله خشکسالی و دمای بالای هوا (حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد در استان خوزستان)، کم‌آبی تالاب به دلیل تامین نشدن حق‌آبه آن از سوی دولت، تخلفات شرکت ملی نفت ایران و درنهایت ناهماهنگی نهادهای دولتی و غفلت در مدیریت بحران. گفته می‌شود سدسازی‌های بی حد و حصر ترکیه نیز شرایط خطرناکی را برای این تالاب بوجود آورده است.

ایسنا بهمن ماه گذشته به نقل از احمدرضا لاهیجانزاده، مدیرکل محافظت از محیط زیست استان خوزستان اعلام کرد که پیش از این حدود ۶۰ هزار هکتار از پهنه‌های هورالعظیم توسط شرکتهای حفاری خشک شده بودند. فعالیت‌های شرکت‌های نفتی همچنین باعث شد تا بنا بر اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست، بخشی از این تالاب که از زیستگاه‌های غنی گیاهی و جانوری محسوب می‌شد، مسیر نابودی را آغاز کند و به مرداب تبدیل شود.

آتش از بخش عراقی تالاب آغاز شد اما هرج و مرج و بی‌نظمی در آن کشور مانع از آن شد که دولت عراق برای مهار آن کاری موثر انجام دهد. فعالان محیط زیست این انتقاد را مطرح می‌کنند که مسئولان ایرانی نیز زمانی برای مهار آتش در عراق وارد عمل شدند که دیگر کار از کار گذشته و آتش به ایران رسیده بود.

مقامات ایران پس از رایزنی‌ها با مقامات عراقی، سرانجام دوازده روز پس از آغاز آتش‌سوزی، دو بالگرد و یک هواپیمای آبپاش به کانون‌های آتش‌سوزی در عراق می‌فرستند اما این تلاش‌ها به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

به نوشتۀ پایگاه خبری تسنیم، مسئولان به دلیل این که آتش‌سوزی را در خانه همسایه دیدند و اهمیتی ندادند، مقصرند. آنها نمی‌دانستند که محیط‌ زیست مرز ندارد و باید به داد همسایه برسند تا آتش به داخل خانه خودشان نیاید.

کوتاهی‌های سازمان محیط زیست و وزارت نیرو نیز باعث شد که رهاسازی آب در بخش ایرانی تالاب کم و به کندی انجام شود، این مساله در کنار زندگی کشاورزی ساکنان منطقه باعث شد که آب در این تالار بیش از پیش کاهش یابد.

آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی

بنا بر اعلام ایسنا به نقل از عادل مولا معاون اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان، تاکنون حدود ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار هکتار از این تالاب در آتش سوخته است.

گاومیش‌های سوخته در آتش هورالعظیم

شدت آتش‌سوزی علاوه بر تخریب مناطق کشاورزی و دامپروری در منطقه، زندگی را برای ساکنان شهرهای اطراف از جمله هویزه، رفیع، اهواز، حمیدیه، دشت آزادگان، ماهشهر و خور موسی بسیار سخت کرده است.

شماری از مردم سوسنگرد و هویزه راهی بیمارستان‌ها شده‌اند و افزایش غلظت دود حاصل از آتش‌سوزی باعث تعطیلی ادارات در برخی از این شهرها شده است.

ایسنا به نقل از عادل مولا اعلام کرد: «در حال حاضر میزان آب در بخش ایرانی هورالعظیم هم فروکش کرده است و در آینده‌ای نزدیک باید منتظر مرگ و میرآبزیان، گندیده شدن آب، آتش‌سوزی و اتفاقات دیگر در این وضعیت بی‌آبی باشیم.»

مدیرکل محیط‌ زیست استان خوزستان می‌گوید که آتش هورالعظیم به این زودی‌ها خاموش نخواهد شد و مهار آن همچنان زمان ببرد. در چنین شرایطی برخی کارشناسان بر این باورند که شاید آزادکردن آب پشت سد کرخه و لایروبی انشعاب‌های رودخانه کرخه در ورود آب به این تالاب، در مهار آتش‌سوزی تاثیرگذارتر از آب‌پاشی باشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با نخست‌وزیر جدید عراق و اعلام حمایت از دولت او

سفری ۱۳۰۰ کیلومتری به ایران؛ برنده مسابقه پرواز فلامینگوهای ابوظبی مشخص شد

گزارش‌ها از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در غرب استان تهران