امضای فرمان بازگشت دور نخست تحریم‌ها توسط ترامپ و پیشنهاد دوباره برای مذاکره

امضای فرمان بازگشت دور نخست تحریم‌ها توسط ترامپ و پیشنهاد دوباره برای مذاکره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ: «در این لحظه که ما حداکثر فشار اقتصادی را بر رژیم ایران اعمال می کنیم، من راه را برای یک توافق جامع‌تر باز می گذارم. توافقی که شامل تمام فعالیت‌های مضر و نامطلوب ایران از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت‌اش از تروریسم باشد.»

آگهی

 دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با امضای فرمان بازگشت نخستین مرحله تحریم‌ها علیه ایران می گوید راه برای یک توافق هسته‌ای جدید با ایران باز است.

دونالد ترامپ در بیانیه ای که چند ساعت پیش از بازگشت رسمی تحریم ها علیه ایران منتشر کرد، گفته است: «در این لحظه که ما حداکثر فشار اقتصادی را بر رژیم ایران اعمال می کنیم، من راه را برای یک توافق جامع‌تر باز می گذارم. توافقی که شامل تمام فعالیت‌های مضر و نامطلوب ایران از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت‌اش از تروریسم باشد.»

نخستین مرحله بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران از روز سه شنبه ۱۶ مرداد ماه به اجرا گذاشته می شود و شامل تحریم بخش خودروسازی، تجارت در بخش طلا و فلزات گرانبها و نیز تحریم های مرتبط با ریال واحد پول ایران است.

در بیانیه ترامپ آمده است که تمام تحریم‌های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۴ آبان ماه) به اجرا گذاشته می شوند که بخش انرژی از جمله بخش نفت و تمام نقل و انتقالات مالی با بانک مرکزی ایران را در بر می گیرد.

این بیانیه افراد و شرکت‌هایی که با ایران کار می کنند را تهدید کرده است که عواقب سختی در انتظارشان خواهد بود و از شرکت ها و کشورهایی که شرکت هایشان از ایران خارج شده اند و یا در حال خروج هستند تشکر کرده است.

این بیانیه هدف تحریم ها را تغییر رفتار ایران در بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه و بازگشت به اقتصاد جهانی عنوان کرده است و تاکید می کند اگر ایران این راه را انتخاب نکند از نظر اقتصادی منزوی خواهد شد.

دونالد ترامپ در این بیانیه همچون موضعگیری های گذشته‌اش، توافق برجام را «وحشتناک» و «یکطرفه» توصیف کرده که نمی تواند تمام راهها را بروی دستیابی ایران به بمب اتمی ببندد و تنها جریانی از پول نقد را به «دیکتاتوری خون آشام» می رساند تا به گسترش خونریزی، خشونت و هرج و مرج ادامه دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در توئیتی با اشاره به اینکه ۹۰ روز از خروج آمریکا از توافق برجام می گذرد، بیانیه دونالد ترامپ را توئیت کرده و نوشته است رژیم ایران باید منابعش را خرج شهروندانش کند نه اینکه آنها را برای حمایت از تروریسم و تقویت حاکمیت هزینه کند.

آمریکا ۹۰ روز پیش از توافق برجام خارج شد و روز سه شنبه اولین مرحله از بازگشت تحریم ها علیه ایران به اجرا گذاشته می شود.

مقامات کاخ سفید انتظار دارند که تحریم ها تاثیر معناداری بر اقتصاد ایران داشته باشد و آنها را مجبور کند مذاکرات تازه‌ای با آمریکا آغاز کنند.

مقامات آمریکا کاهش قابل توجه ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی و همچنین اعتراضات پراکنده در شهرهای مختلف ایران را نشانه‌هایی از تاثیر تصمیم آمریکا در خروج از توافق برجام ارزیابی می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت خودروسازی «ولوو» ایران را ترک کرد

دیوان بین‌المللی دادگستری رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا را آغاز کرد