Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جیمی کارتر: آمریکا جایگاه خود را به عنوان حامی حقوق بشر در دنیا از دست داده است

جیمی کارتر، رئیس جمهوری اسبق آمریکا
جیمی کارتر، رئیس جمهوری اسبق آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس اسبق کاخ سفید که بنیادی موسوم به «مرکز کارتر» را در آتلانتا برای دفاع از دمکراسی و حقوق بنیادین تاسیس کرده می گوید کشورش پیشتر نه به دلیل قدرت اقتصادی و نظامی بلکه به خاطر «اهمیت قائل شدن برای بشریت که حقوق اولیه انسانی جزئی از آن است» به یک ابر قدرت تبدیل شد.

آگهی

جیمی کارتر، رئیس جمهوری اسبق آمریکا ضمن محکوم کردن «بی تفاوتی ها» نسبت به موارد نقض حقوق بشر در کشورش و سراسر جهان تصریح کرد که ایالات متحده نقش خود را به عنوان حامی حقوق بشر از دست داده است.

آقای کارتر که طی سالهای ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ سکان هدایت دستگاه اجرایی در آمریکا را در دست داشت روز سه شنبه در جریان همایشی با موضوع حقوق بشر در شهر آتلانتا (ایالت جرجیا) گفت: «آمریکا هم اکنون جایگاه خود را به عنوان کشور حامی ملت ها و حقوق مردم جهان از دست داده است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه یادآور شد «اگر ما به رویه کنونی در نشان دادن بی تفاوتی نسبت به موارد نقض حقوق بشر ادامه دهیم عاملی خواهیم شد تا اینگونه تجاوزها به حقوق اساسی سریعتر از سالهای اخیر رشد و افزایش پیدا کنند.»

دولت فعلی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ که مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را در راس محورهای کارزار انتخاباتی خود قرار داده بود، اینک به نقض حقوق بنیادین خانواده های مهاجرانی متهم است که بلافاصله پس از عبور از مرز مکزیک و ورود به خاک آمریکا دستگیر و فرزندانشان از آنها جدا می شوند.

این اقدام که از سوی فعالان حقوق بشر«غیرانسانی» تلقی شد از ابتدای بهار سال جاری آغاز و پس از اعتراض های گسترده به حال تعلیق درآمد. تنش های ناشی از به اجرا درآمدن این سیاست در بین سیاستمداران آمریکا تا آنجا بالا گرفت که برخی مسئولان مراکز نگهداری کودکان مهاجران غیر قانونی را به اردوگاه های کار اجباری آلمان در زمان حکومت رژیم نازی تشبیه می کردند.

بیشتر بخوانید:

با اعمال سیاست مهاجرتی تازه ترامپ ۲ هزار کودک از خانواده‌هایشان جدا شدند

عقب‌نشینی ترامپ از قانون مهاجرتی؛ کودکان مهاجر همچنان از والدین جدا می‌مانند

وزارت دفاع آمریکا برای پذیرش بیست هزار کودک پناهجو آماده می‌شود

رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سن ۹۳ سالگی می گوید که کشورش پس از جنگ دوم جهانی، زمانی که سازمان ملل متحد بیاینه جهانی حقوق بشر را در دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب رساند در نوک پیکان جریان مبارزه با حقوق بشر قرار داشت.

اما به اعتقاد آقای کارتر، قوانین ضد ترورسیتی که پس از حملات یازدهم سپتامبر در کشورش تصویب شد و به ایجاد محدودیت در آزادی های سیاسی انجامید اعتبار کشور را در این زمینه خدشته دار کرد.

رئیس اسبق کاخ سفید که بنیادی موسوم به «مرکز کارتر» را در آتلانتا برای دفاع از دمکراسی و حقوق بنیادین تاسیس کرده، آمریکا را دیگر قهرمان حقوق بشر نمی داند. او می گوید کشورش پیشتر نه به دلیل قدرت اقتصادی و نظامی بلکه به خاطر «اهمیت قائل شدن برای بشریت که حقوق اولیه انسانی جزئی از آن است» به یک ابر قدرت تبدیل شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقال جیمی کارتر به خانه‌‌اش؛ «می‌خواهد زمان باقی مانده را در کنار خانواده بگذراند»

عقب‌نشینی ترامپ از قانون مهاجرتی؛ کودکان مهاجر همچنان از والدین جدا می‌مانند

با اعمال سیاست مهاجرتی تازه ترامپ ۲ هزار کودک از خانواده‌هایشان جدا شدند