درگیری پلیس با معترضان عراقی؛ تشدید حفاظت از میادین نفتی

اعتراضات جنوب عراق
اعتراضات جنوب عراق Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس عراق با اعمال خشونت حدود ۲۵۰ معترض به فقر خدمات عمومی در شهرهای جنوبی این کشور را که مقابل درب ورودی میدان نفتی زوبیر در نزدیکی بندر بصره تجمع کرده بودند متفرق کرد.

آگهی

پلیس عراق با اعمال خشونت حدود ۲۵۰ معترض به فقر خدمات عمومی در شهرهای جنوبی این کشور را که مقابل درب ورودی میدان نفتی زوبیر در نزدیکی بندر بصره تجمع کرده بودند را متفرق کرد.

معترضان از نه روز پیش که اعتراض‌های عمومی در عراق آغاز شده است به ساختمان های دولتی، شعب احزاب سیاسی و شبه نظامیان شیعه حمله کرده‌اند و فرودگاه بین‌المللی نجف را به آتش کشیده‌اند.

منابع رسمی و صنعتی عراق اعلام کردند که معترضان تاکنون نتوانسته‌اند به روند استخراج نفت از میدان های نفتی مهم جنوب عراق آسیبی وارد کنند. بر اساس این اعلام، شرکت انی ایتالیا بدون هیچ مشکلی در حال بهره‌برداری از میدان نفتی زبیر است. شرکت ملی نفت بریتانیا هم فارغ از مانعی در حال فعالیت در میدان نفتی رومیله است. استخراج نفت از میدان نفتی قرنه ۲ هم همانند گذشته از سوی شرکت روسی لوک‌اویل ادامه دارد.

با این وجود اکثر معترضان عراقی بر این باورند که دولت این کشور منافع حاصل از صادرات نفت این کشور را به طور عادلانه توزیع نمی‌کند. همچنین به باور آنها حضور گسترده کارگران خارجی در میادین نفتی این کشور و همکاری آنها با شرکت‌های خارجی استخراج نفت موجب افزایش بیکاری آنها شده است.

در جریان این اعتراض‌ها تاکنون ۳ نفر کشته شده‌اند که یکی از آنها در نزدیکی میدان نفتی قرنه غربی ۲ جان خود را از دست داده است.

بیشتر بخوانید:اعتراضات عراق؛ از تجمع السیبه در مرز با ایران تا آتش زدن عکس آیت‌الله خمینی

در تازه‌ترین موج از این اعتراض‌ها، حدود ۲۵۰ تن از مردم منطقه نفتی زبیر در مقابل درب ورودی این منطقه تجمع کردند که پلیس با وارد آوردن ضربات باتون و شلنگ‌های پلاستیکی قصد متفرق کردن مردم را داشت که آنها نیز با پرتاب سنگ به سوی ماموران پلیس موجب مجروح شدن چند مامور پلیس شدند.

اعتراض کنندگان با تحمل گرمای طاقت‌فرسای جنوب عراق طی نزدیک به ۱۰ روز گذشته در شهرهای بصره، سماوا، آماره، ناصریه، نجف، کربلا و هیلا دست به اعتراض زده‌اند.

پلیس عراق تاکید کرده است که با وجود این که اجازه شلیک گلوله به سمت معترضان را ندارد ولی در صورت تلاش آنها برای ایجاد اخلال در روند تولید نفت این کشور به شدت با معترضان برخورد خواهد کرد.

عکس: رویترز
تصویر پلیسی که با پرتاب سنگ معترضان مجروح شده استعکس: رویترز

اعتراض‌های عمومی در عراق و علیه دولت این کشور پس از انتخابات پارلمانی ۱۲ ماه می و طرح اتهام فساد علیه حیدرعبادی، نخست وزیر این کشور کلید خورد.

با این حال گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات ۱۲ ماه می در تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی هستند. در این میان مقتدی صدر، روحانی شیعه این کشور که ائتلاف تحت رهبری او اکثریت نسبی آراء را به دست آورده‌ است، در تلاش برای تاثیرگذاری بر روند تعیین نخست وزیر آینده عراق است.

او در جریان انتخابات پارلمانی عراق نیز با پررنگ کردن اجحاف تاریخی حکومت سنی صدام حسین علیه شیعیان جنوب عراق و سپس بی توجهی دولت آقای عبادی به وضعیت اقتصادی مردم، وعده داده بود تا در صورت پیروزی در انتخابات به مطالبات اقتصادی مردم عراق پاسخ خواهد گفت.

بیشتر بخوانید:تشدید اعتراضات در عراق، تیراندازی‌ هوایی نظامیان و توقف پرواز هواپیماها

در بصره که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر جنوبی عراق است، مردم روزانه با هفت ساعت قطعی برق مواجه‌اند و دسترسی به آب آشامیدنی سالم بسیار دشوار است.

با این وجود، عراق پس از عربستان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک است. نزدیک به ۹۵ درصد از بودجه سالانه دولت عراق به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابسته است و دولت این کشور نگران است که ادامه اعتراض های مردمی موجب اخلال در روند تولید و صادرات نفت شود چرا که پس از ۳ سال جنگ مداوم با گروه شبه نظامی داعش نیاز به تامین منابع لازم برای بازسازی خرابی‌های جنگ بیش از گذشته افزایش یافته است.

عراق روزانه بیش از ۳.۵ میلیون بشکه نفت از میادین جنوبی خود صادر می‌کند و تولید نفت میدان زوبیر به تنهایی ۴۷۵ هزار بشکه در روز است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر برق عراق به دنبال خاموشی های گسترده تعلیق شد

پاسخ به ۴ پرسش کلیدی درباره عراق؛ از سوختن رای تا ائتلاف‌های یک‌روزه

عراق؛ مقتدی صدر و هادی العامری ائتلاف کردند