واکنش ولایتی به خبر توافق خروج از سوریه و درخواست بازداشتش از سوی آرژانتین

علی اکبرولایتی، مشاور رهبر ایران و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
علی اکبرولایتی، مشاور رهبر ایران و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی تحلیل‌گران با استناد به سخنان دیروز ولایتی در روسیه مبنی بر آمادگی ایران برای خروج از سوریه، این سخنان را نشانه‌ای از عقب‌نشینی یا تعدیل موضع ایران در قبال بحران سوریه خوانده بودند.

آگهی

مشاور دیپلماتیک رهبر جمهوری اسلامی ایران یک روز پس از بازگشت از دیدار رسمی در روسیه گفت که ایران به درخواست آمریکا از سوریه خارج نخواهد شد.

علی‌ اکبر ولایتی فرستاده ویژه رهبر و رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که حضور ایران و روسیه در سوریه ادامه خواهد داشت تا عدم فعالیت مجدد «تروریست‌ها» در این کشور را تضمین کنند.

آقای ولایتی روز جمعه ۲۲ تیر در جریان سخنرانی در اندیشکده «والدای» با بیان این‌ که ائتلاف آمریکایی ضد داعش بدون مجوز دمشق در این کشور حضور دارد، گفت: «ایران با تهدیدات آمریکا، سوریه را ترک نمی‌کند.»

مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل ادامه داد: «ما فقط در صورتی که مقامات سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز ندارند، این کشور را ترک می‌کنیم. مستشاران نظامی ایران که در سوریه و عراق مستقر هستند، به درخواست دولت‌های آن‌ها و به صورت قانونی در این کشورها حضور دارند.»

ایران همواره با تکذیب مداخله نظامی در کشورهای منطقه، حضور «مستشاران» خود در سوریه و عراق را تأئید کرده است. برخی تحلیل‌گران با استناد به سخنان دیروز ولایتی در روسیه مبنی بر آمادگی ایران برای خروج از سوریه، این سخنان را نشانه‌ای از عقب‌نشینی یا تعدیل موضع ایران در قبال بحران سوریه خوانده بودند.

ولایتی روز جمعه با بیان اینکه ۸۰ درصد مناطق آزاد شده در سوریه از چنگ «تروریست‌ها» با کمک ایران بوده، تاکید کرد: «ما با مجوز آمریکا به سوریه نیامدیم که اکنون با درخواست آن‌ها این کشور را ترک کنیم. این ایران است که در اهداف و مشروعیت حضور آمریکایی‌ها در سوریه شک دارد.»

برجام؛ ماندن یا رفتن

ولایتی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، توضیح داد: «ایران به مباحثات با روسیه و چین درباره برجام ادامه می‌دهد، ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود. اگر این اتفاق نیفتد، دیگر دلیلی برای باقی ماندن در آن نداریم.»

وی با تاکید بر این ‌که ایران فعلا به باقی‌ ماندن در برجام پایبند است، افزود: «روسیه و چین درباره برجام کمک‌های بسیار کرده‌اند، ما آینده درخشانی برای روابط با روسیه می‌بینیم.»

سرمایه‌گذاری نفتی روسیه در ایران

ولایتی روز جمعه با درخشان خواندن آینده روابط ایران و روسیه، از قول ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دیدار روز پنج‌شنبه گفت: «روسیه آماده است تا ۵۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند.»

در عین حال دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز جمعه در واکنش به اظهارات مشاور رهبر ایران در رابطه با قرارداد نفت و گاز با روسیه گفت که نمی‌تواند این خبر را تأئید کند و به جزئیات آن هم اشاره‌ای نمی‌کند.

آقای ولایتی روز پنجشنبه پس از دیدار با ولادمیر پوتین گفته بود: «یکی از شرکت‌های مهم نفتی روسیه با وزارت نفت ایران قراردادی را به مبلغ ۴ میلیارد دلار منعقد کرده که به زودی عملیاتی می‌شود. همچنین دو شرکت نفتی مهم روسیه یعنی روس‌نفت و گازپروم نفت نیز صحبت‌هایی آغاز شده و قراردادهایی تا ۱۰ میلیارد دلار می‌توانند انجام دهند.»

واکنش ولایتی به درخواست آرژانتین برای بازداشت او در روسیه

مشاور دیپلماتیک سید علی خامنه‌ای در واکنش به درخواست قاضی آرژانتینی از روسیه برای بازداشت او، گفت: «این آقای قاضی آرژانتینی از وابستگان موساد اسرائیل است و به خاطر حقوقی که از موساد می‌گیرد اظهاراتی را می‌کند.»

رودولفو کورال، قاضی فدرال آرژانتینی از مقام‌های روسیه خواسته بود تا در مدت اقامت علی اکبر ولایتی در این کشور او را به اتهام دست داشتن در حادثه بمب‌گذاری آمیا در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بازداشت کنند.

دستگاه قضایی آرژانتین چند مقام ایرانی را به دست داشتن در این انفجار متهم کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله هوایی به شهر نوا در سوریه دستکم ۱۲ کشته بر جای گذاشت

نیروی دریایی ایران برای رزمایش قریب‌الوقوع با روسیه و چین آماده می‌شود

اسکای نیوز: ایران برای جنگ روسیه در اوکراین پهپاد انتحاری جدید «شاهد ۱۰۷» ساخته است