Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پمپئو در کابل: آمریکا از صلح با طالبان حمایت می‌کند

پمپئو در کابل: آمریکا از صلح با طالبان حمایت می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهمترین اهداف سفر: تکرار حمایت آمریکا از آغاز گفتگوهای صلح میان دولت مرکزی افغانستان و طالبان، آعلام آمادگی واشنگتن برای پیوستن به این گفتگوها.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در دیداری از پیش اعلام نشده، وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

از مهمترین اهداف این سفر می‌توان به تکرار حمایت آمریکا از آغاز گفتگوهای صلح دولت مرکزی افغانستان و طالبان، همچنین تکرار دوبارۀ اعلام آمادگی واشنگتن برای پیوستن به این گفتگوها اشاره کرد.

در جریان نشست خبری که با حضور مایک پمپئو و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل برگزار شد، آقای پمپئو اعلام کرد که استراتژی جدید آمریکا در افغانستان که سال گذشته توسط دونالد ترامپ اعلام شد، همچنان به قوت خود باقیست.

بر اساس این استراتژی، آمریکا با هدف افزایش فشارها بر طالبان در میدان نبرد، نیروی بیشتری را به افغانستان خواهد فرستاد تا به این ترتیب آنها را مجبور به آمدن به پای میز مذاکره کند. به گفته آقای پمپئو این استراتژی پیامی را به طالبان فرستاد مبنی بر اینکه «آنها نمی‌توانند ما را منتظر بگذارند».

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز علاوه بر تاکید بر ضرورت آغاز گفتگوهای صلح، هشدار داد که لازم است هر حرکتی در این راستا با احتیاط انجام شود. او گفت: «این تصور که تنها با یک روز گفتگو، بحران چهل ساله به پایان می‌رسد تصوری غیرواقعی است.»

طالبان پس از آتش‌بس سه روزه‌ای که در پایان ماه رمضان برقرار شد، با هر نوع پیشنهاد تمدید آتش‌بس مخالفت کرده و خواستار خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان شده است.

این گروه هر نوع گفتگو با دولت افغانستان را رد کرده و خواستار گفتگوی مستقیم با آمریکا شده است چراکه رهبران طالبان، دولت کابل را دولتی غیرمشروع می‌خوانند که از سوی غرب حمایت می‌شود.

آقای پمپئو در این سفر پیشنهاد آمادگی آمریکا برای شرکت در این گفتگوها در کنار کابل و طالبان را تکرار کرد و گفت روند صلح باید به رهبری افغان‌ها انجام شود اما واشنگتن آماده است تا به حل و فصل اختلافات کمک کند. او افزود که پشتیبانی کشورهای همسایه از این گفتگوها نیز لازم است.

علاوه بر مبارزه با طالبان و نیروهای داعش، از دیگر محورهای گفتگوی مایک پمپئو و اشرف غنی، انتخابات ماه اکتبر در افغانستان و انتخابات ریاست جمهوری این کشور در اوایل سال آینده بود؛ انتخاباتی که ممکن است بار دیگر تنش‌ها میان آقای غنی و رهبران قدرتمند منطقه‌ای را افزایش دهد.

سفر آقای پومپئو به افغانستان در پایان سفر آسیایی او پس از دیدار از کره شمالی و ویتنام انجام شد و اولین دیدار او از این کشور پس از ورودش به وزارت خارجه آمریکا در آوریل گذشته محسوب می‌شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان پیشنهاد تمدید آتش‌بس از سوی ریش‌سفیدان محلی را رد کرد

ارتش افغانستان: ایران به طالبان سلاح می دهد

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند