فرودگاه حدیده یمن به تصرف نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در آمد

فرودگاه حدیده یمن به تصرف نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در آمد
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصرف این فرودگاه پیروزی استراتژیک ارزشمندی برای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به شمار می‌رود.

آگهی

به گفته مقامات ارتش یمن، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، روز سه‌شنبه پس از نبردی سخت با مبارزان حوثی، محوطه فروگاه بندر حدیده یمن را به تصرف خود درآوردند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تصرف این فرودگاه پیروزی استراتژیک ارزشمندی برای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به شمار می‌رود. مقامات نظامی این کشورها مدعی‌اند که می‌توانند این بندر کلیدی را که به خوبی از آن محافظت می‌شود در کوتاه مدت تصرف کنند بی آنکه زنجیره ارسال کمک‌های بین‌المللی به یمن گسسته شود.

تصرف بندر حدیده از سوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌تواند شورشیان حوثی را در ضعیف‌ترین موقعیت از زمان آغاز جنگ داخلی یمن قرار دهد. از دست دادن کنترل بندر حدیده همچنین به معنای قطع ارتباط دریایی نیروهای حوثی با خارج خواهد بود.

نیروهای ائتلاف هفت روز پیش حمله به حدیده را به این هدف آغاز کردند که بتوانند توازن سیاسی نظامی منطقه را به سود عربستان سعودی و متحدانش در برابر ایران، حامی اصلی حوثی‌ها تغییر دهند.

این در حالی است که محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران روز سه‌شنبه گفت: «در یمن ‌پیروزی نزدیک است و در روزهای اخیر شاهد شکست ائتلاف عربی و کشورهای غربی در حدیده هستید و در آینده نزدیک‌ شاهد پیروزی ملت یمن خواهیم بود.»

غیرنظامیان در حاشیه بندر حدیده در خطر گرسنگی اند. عکس از رویترز

این عملیات نظامی تاکنون جان ده‌تن غیرنظامی را گرفته و کار گروه‌های امدادرسان را در این شهر بندری مختل کرده است. شهری که شاهرگ حیاتی کمک‌رسانی به میلیون‌ها شهروند یمنی نیازمند است.

سازمان ملل متحد پیش از آغاز این نبرد و در نخستین روزهای آن نیز پیوسته هشدار داده است پیامدهای این عملیات می‌تواند بزرگترین بحران انسانی کنونی جهان را وخیمتر کند. این سازمان می‌گوید ۲۲ میلیون یمنی به کمک نیاز دارند و از این میان ۸/۵ میلیون تن از آنان در مرز گرسنگی‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود نیروهای تحت رهبری عربستان به فرودگاه حدیده در یمن

حمله «غافلگیرکننده» حوثی‌ها به جدایی‌طلبان جنوب یمن؛ ۱۰ سرباز کشته شدند

تلاش‌های جهانی برای خنثی کردن «بمب ساعتی در یمن»؛ آیا نفتکش «صافر» با موفقیت پاکسازی می‌شود؟