Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک بوسه به توپ، یک ضربه سر و سه امتیاز؛ پیروزی شیرین یوزهای ایرانی مقابل مراکش

پیروزی شیرین و در انتظار ایران مقابل مراکش
پیروزی شیرین و در انتظار ایران مقابل مراکش
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوسه سامان قدوس به توپ پیش از آخرین ارسال در دقیقه چهار وقت های اضافه با ضربه سر «عزيز بوهدوز» به یک گل به خودی تبدیل شد تا یوزهای ایرانی به بردی دور از انتظار و البته شیرین و دلچسب دست یابند.

آگهی

«امیدواریم که خدای فوتبال به ما کمک کند به پیروزی برسیم» این جمله کارلوس کی روش در کنفرانس خبری پیش از مسابقه ایران و مراکش نشان داد ملی پوشان برای نخستین رویارویی در جام بیست و یکم با چه حریف قلدر و سرسختی باید روبرو می شدند.

تیم ملی فوتبال ایران در دیداری سخت و نفس گیر با پیروزی یک بر صفر از سد مراکش یا به تعبیری منتخب بازیکنان شاغل در لیگ های مطرح اروپایی گذشت تا با سه امتیاز حیاتی و کسب روحیه ای مضاعف به مصاف قهرمانان اروپا و جهان بروند.

شاگردان کارلوس کی روش در این دیدار با ساختاری کاملا دفاعی به میدان آمد و به طور کامل توپ و زمین را به شیرهای اطلس سپرد تا با توجه به سرعت و نبوغ مهاجمان زهر دار خود بتواند در ضد حملات دروازه حریف را تهدید کند. این ترفند که تیم ملی در برخی بازیهای حساس دور پیش به خصوص مقابل آرژانتین نیز آنرا تجربه کرده بود برغم ریسک بالا و چند موقعیت خطرناکی که تقدیم حریف کرد به خوبی جواب داد و یوزهای ایرانی را در آخرین دقایق وقت های اضافی به گل رساند.

شرح نیمه نخست:

نیمه اول این دیدار با حملات پردامنه تیم مراکش بر روی دروازه تیم ایران همراه شد و تقریبا تا دقیقه هفده که مهمترین موقعیت مراکش رقم خورد، ملی پوشان در زیر فشار زیاد حملات حریف قرار داشتند.

این موقعیت که با شلوغی جلوی دروازه ایران همراه بود پس از چند بار برگشت ناشیانه توسط مدافعان به بن عطیه، مدافع نامدار مراکش رسید که ضربه وی در نهایت با واکنش علیرضا بیرانوند مهار شد.

پس از این حمله اندکی از فشار حملات مراکش کم شد و ملی پوشان توانستند در یک ضد حمله نخستین موقعیت خطرناک را مقابل دروازه حریف خلق کنند. ضد حمله خطرناک ایران در دقیقه ۱۹ می رفت تا دروازه مراکش را باز کند اما کریم انصاری فرد دقت لازم را برای زدن ضربه نهایی نداشت.

تیم ایران در دقیقه ۳۰ صاحب موقعیتی دیگر شد. ارسال توپ درون محوطه جریمه مراکش به روزبه چشمی رسید اما مدافع ایران با جاگیری غلط نتوانست از این توپ به خوبی استفاده کند.

سردار آزمون، مهاجم ایران در دقیقه ۴۲ خود را در موقعیت خطرناک دیگری قرار داد. مهاجم جوان تیم ملی در حالیکه تنها دروازه بان مراکش را در موقعیت ضد حمله پیش رو داشت نتوانست از این فرصت برای بازکردن دروازه حریف استفاده کند.

سردار آزمون، مهاجم تیم ملی ایران

شرح نیمه دوم:

ایران نیمه دوم نیز به تاکتیک دفاعی خود ادامه داد و سعی کرد با بستن فضاها و جلوگیری از نفوذ مهاجمان به عمق خط دفاع از دروازه خود محافظت کند.

این رویکرد سبب شد برخی بازیکنان مجبور به انجام خطا و دریافت کارت زرد شوند و برخی دیگر نظیر مسعود شجاعی، امید ابراهیمی و علیرضا جهانبخش دچار مصدومیت شوند به نحوی که از ادامه مسابقه باز بمانند.

بر اساس آخرین گزارش ها خوشبختانه مصدومیت جهانبخش خیلی جدی نیست و این امید وجود دارد که وی بتواند در مسابقه مقابل اسپانیا در ترکیب اصلی قرار گیرد.

آماری که برگزار کنندگان مسابقه از تعداد پاس های دو تیم در اواسط نیمه دوم ارائه کردند به درستی حاکی از تاکتیک کاملا دفاعی ایران و پیروی از این اصل معروف فوتبال بود که «توپ را بده زمین و فضا را بگیر.»

مهمترین موقعیت مراکش در نیمه دوم از روی یک شوت سهمگین رقم خورد که زیاش، هافبک نفوذی مراکش از پشت محوطه جریمه آنرا نواخت و علیرضا بیرانوند با واکنشی تماشایی توپ آنرا دفع کرد. این سیو زیبای بیرانوند در واقع ایران را از دریافت یک گل حتمی نجات داد.

با نزدیک شدن به لحظات پایانی مسابقه و با توجه به مصدومیت چند مهره تاثیر گذار از جمله امید ابراهیمی و علیرضا جهانبخش به نظر می رسید که تیم ایران دغدغه دیگری جز تمام شدن وقت و گرفتن یک امتیاز از این مسابقه حساس ندارد.

شاگردان کی روش پس از آنکه داور شش دقیقه وقت تلف شده اعلام کرد تازه به یاد جمله معروف کی روش پیش از مسابقه افتادند که از خدای فوتبال برای پیروزی یاری خواسته بود.

آگهی

بوسه سامان قدوس به توپ پیش از آخرین ارسال در دقیقه چهار وقت های اضافه با ضربه سر «عزيز بوهدوز» به یک گل به خودی تبدیل شد تا یوزهای ایرانی به بردی دور از انتظار و البته شیرین و دلچسب دست یابند.

مسعود شجاعی، علیرضا جهانبخش و کریم انصاری فرد از ایران و کریم الحمدی از مراکش بازیکنانی بودند که در این دیدار کارت زرد از داور دریافت کردند.

امین حارث، هافبک هجومی مراکش نیز به عنوان بهترین بازیکن میدان شناخته شد.

بیشتر بخوانید:

پیروزی ملی پوشان در وقت های اضافه؛ ایران با برد تاریخی مقابل مراکش سه امتیازی شد

آگهی
لحظه به ثمر رسیدن گل به خودی
شادی ملی پوشان
کارلوس کی روش بر روی دست بازیکنان
اوج هیجان در میان تماشاگران ایرانی پس از پیروزی
لبخند شیرین پیروزی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌بینی آشیل: ایران در برابر مراکش پیروز می‌شود

همه چیز درباره «تیم ملی» ایران؛ از اطلاعات تیم تا شبکه‌های اجتماعی بازیکنان

قهرمانی هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴؛ «اسطوره کودکی من بودی و الان هر دو برای دنیا قهرمانیم»