Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عفو بین الملل: آمریکا و متحدانش در حمله به رقه از آسیب به غیرنظامیان جلوگیری نکردند

شهر رقه سوریه
شهر رقه سوریه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عفو بین الملل از ائتلاف تحت رهبری آمریکا خواسته است ضمن پذیرش آسیب های وارده به غیرنظامیان اطلاعات لازم در مورد حملات خود را برای انجام یک تحقیق مستقل در اختیار عموم قرار دهد.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل می گوید ائتلاف تحت رهبری آمریکا ممکن است سال گذشته در جریان حمله به مواضع گروه داعش در شهر رقه سوریه قوانین بین‌المللی را نقض کرده باشد.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود اعلام کرده است که ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده سال گذشته پیشگیری لازم برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان رقه را انجام نداد.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر، ۳۹ نفر از اعضای یک خانواده جان خود را در چهار حمله ائتلاف از دست داده اند. عفو بین‌الملل می‌گوید مورد خانواده بدران، به بهترین شکل رنج و فلاکت غیرنظامیان در رقه را به تصویر می‌کشد. رشا بدران، یکی از بازماندگان این خانواده به گزارشگران عفو بین‌الملل گفته: ‌«فکر می‌کردیم نیروهایی که برای مبارزه با داعش آمده اند، می‌دانند چه کسی را هدف قرار دهند و کاری به غیرنظامیان ندارند. وقتی فهمیدیم اوضاع چقدر خطرناک است، دیگر دیر خیلی دیر شده بود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عفو بین‌الملل برای تهیه گزارش جدید خود با ۱۱۲ نفر از ساکنان رقه گفتگو کرده است. اعضای این سازمان همچنین از محل ۴۲ حمله هوایی، توپخانه ای و خمپاره ای در رقه بازدید کردند.

حملات ائتلاف تحت رهبری آمریکا به رقه سال گذشته از ماه ژوئن تا اکتبر انجام شد. نیروهای ویژه و جنگنده های ائتلاف تحت رهبری آمریکا در جریان عملیات خود از گروه «نیروهای دموکراتیک سوریه» حمایت می کردند. این گروه ائتلافی از شبه نظامیان کرد و عرب سوریه است.

ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا تاکنون همواره تاکید کرده که در عملیات خود به دنبال جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان است و در مورد گزارشهای منتشرشده در مورد آسیب به غیرنظامیان تحقیق خواهد کرد.

شهر رقه مرکز اداری مناطق تحت کنترل گروه داعش بود. به گزارش سازمان عفو بین الملل جنگجویان داعش از غیرنظامیان این شهر به عنوان سپر انسانی استفاده می کردند.

این سازمان همچنین از ائتلاف تحت رهبری آمریکا خواسته است ضمن پذیرش آسیب های وارده به غیرنظامیان اطلاعات لازم در مورد حملات خود را برای انجام یک تحقیق مستقل در اختیار عموم قرار دهد. عفو بین الملل همچنین خواستار پرداخت غرامت به قربانیان شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله هوایی شبانه به استان ادلب سوریه ۴۴ کشته بر جا گذاشت

دستکم چهار نظامی روس در منطقه دیرالزور سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: در حمله داعش به یک پایگاه نظامی چند ایرانی کشته شدند