جنگ داخلی سودان جنوبی؛ تجاوز جنسی علیه زنان سلاح جنگی است

با همکاری The European Commission
جنگ داخلی سودان جنوبی؛ تجاوز جنسی علیه زنان سلاح جنگی است
Copyright Monica Pinna
Copyright Monica Pinna
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از زمان آغاز جنگ داخلی در سودان جنوبی ۶۵ درصد از زنان یا مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌، یا قربانی تجاوز بوده‌اند.

آگهی

جنگ داخلی در سودان جنوبی دو سال پس از استقلال آن از سودان آغاز شد. جنگ داخلی در این کشور وارد پنجمین سال خود شد. آتش جنگ چهار میلیون نفر را وادار به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.

طبق آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان،‌ از زمان آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون،‌ نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به کشوررهای همسایه پناه برده و حدود ۲ میلیون نفر در داخل کشور آواره شدند. نزدیک به دو سوم جمعیت کشور در معرض خطر سوء تغذیه هستند.

از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور، تجاوز جنسی علیه زنان به ابزاری برای انتقام طرفهای مختلف درگیری از یک‌دیگر تبدیل شده است و به عنوان سلاح جنگی به کار گرفته می شود. سازمان‌های دولتی و غیردولتی کمک‌های بشر دوستانه برای جلوگیری از خشونت جنسی علیه زنان و کمک به قربانیان تجاوز در این کشور مستقر شده‌اند.

اکثر آوارگان، زنان قربانی تجاوز جنسی هستند

شهر بنتیو شاهد یکی از شدیدترین درگیری ها از زمان آغاز جنگ داخلی در سودان جنوبی است. شمار کسانی که به دنبال خشونت از خانه و کاشانه‌شان آواره شده اند رو به افزایش است.

بزرگترین اردوگاه آوارگان در داخل کشور، در این شهر قرار دارد. حدود ۱۲۰هزار نفر در این محل که «اردوگاه حفاظت از غیر نظامیان» نام دارد،‌ زندگی می کنند. اغلب این افراد را زنان قربانی تجاوز و آزار جنسی تشکیل می‌دهند.

یکی از قربانیان تجاوز جنسی می‌گوید:‌ «چند نفر بودیم و کنار رودخانه ایستاده بودیم. آمدند و هفت نفر از ما را انتخاب کردند. ما را به جنگل بردند. همه می دانستیم که به هر یک از ما تجاوز شده بود. برای اینکه به همدیگر قوت قلب بدهیم،‌ می گفتیم:‌ این اتفاق در هر جنگی رخ می دهد. می‌دانستیم اگر امروز به ما تجاوز نمی کردند فردا به سراغمان می‌آیند.»

بیشتر بخوانید:

حمایت روانی و مراقبت پزشکی از قربانیان تجاوز جنسی

۶۵ درصدر از زنان سودان جنوبی یا مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌، یا قربانی تجاوز بوده اند. یونیسف نسبت به آمار تکان دهنده خشونت جنسی علیه زنان در سودان جنوبی هشدار داده است.

مصطفی بن مسعود،‌ نماینده یونیسف در شهر بنتیو می‌گوید:‌ «آمار خشونت جنسی نسبت به زنان از سال ۲۰۱۳ (‌‌زمان آغاز جنگ)‌ به طور پیوسته رو به افزایش است. در حال حاضر تجاوز به زنان به مشکلی فراگیر تبدیل شده است. وضعیت روز به روز بدتر می شود.

«کمیته بین المللی نجات» سازمانی غیر دولتی است و با کمک «یونیسف»‌ و اداره کمک‌های بشردوستانه اروپا، چهار مرکز را برای حمایت، حفاظت، آموزش و کمک به قربانیان تجاوز جنسی در ««اردوگاه حفاظت از غیر نظامیان» به راه انداخته است.

راشل نیانکووی، مدیر برنامه ««کمیته بین المللی نجات» در «اردوگاه حفاظت از غیر نظامیان» می‌‌گوید: «۶۵ درصد از زنان،‌ داخل یا خارج اردوگاه حفاظت یا در مسیر رسیدن به اردوگاه مورد تجاوز یا تعرض جنسی قرارگرفته‌اند. ما از آنها از نظر روانی حمایت می‌کنیم،‌ به آنها درباره پیامدهای خشونت و به‌ویژه تعرض جنسی، و مراقبت پزشکی بعد از آن اطلاعات می دهیم.»

خطر تجاوز جنسی زنان را در اطراف اردوگاه تهدید می‌کند

زنانی که برای کارهای روزمره به خارج از اردوگاه،‌ می روند ممکن است مورد تجاوز یا تعرض جنسی قرار بگیرند. هر هفته به طور متوسط ۲۰ مورد تجاوز، و دهها مورد تعرض جنسی، از هر یک از مراکز حمایت از زنان گزارش می‌شود.

برخی کارهای روزمره مثل جمع کردن هیزم یکی از خطرناکترین کارهاست. سازمان غیر دولتی بین المللی،‌ موسوم به «نیروی صلح بدون خشونت» (Nonviolent peaceforce) در سه سال گذشته برای کنترل محوطه اطراف اردوگاه به طور روزانه گشت می‌زنند.

سازمان بین المللی «نیروی صلح بدون خشونت» با حمایت و ابتکار ۹ برنده جایزه نوبل شکل گرفت و متشکل از بیش از ۹۰ سازمان از سراسر جهان است. هدف این سازمان، حفاظت از غیرنظامیان و کاهش خشونت در مناطقی است که شاهد درگیرهای مسلحانه هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رومگانگو باکاسا، یکی از مسئولان این سازمان دولتی می گوید: «برای بررسی و کنترل وضعیت اطراف اردوگاهَ، با زنهایی که برای جمع آوری هیزم به خارج از اردوگاه می‌روند،‌ گفتگو می کنیم. از این طریق اطلاعات بیشتری درباره امنیت اطراف اردوگاه به دست می‌آوریم و این اطلاعات را در اختیار زنان دیگر قرار می دهیم تا بهتر بتوانند از خودشان محافظت کنند.»

سازمان بین المللی «نیروی صلح بدون خشونت» در سودان جنوبی با حمایت یونیسف و «اداره کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا»‌ فعالیت می‌کند. این سازمان زنان قربانی تجاوز را به بیمارستان و مراکز مخصوص در داخل اردوگاه می فرستند . پیشگیری و جلوگیری از تجاوز سخت‌تر است.

با زنی ملاقات می‌کنیم که مادر هشت فرزند است و سال گذشته حین جمع کردن هیزم در خارج اردوگاه مورد تجاوز قرار گرفته است. این زن می‌گوید:‌‌ «چند مرد آمدند. بقیه زنها رفتند. اما برای من،‌ فرار کردن و دویدن دیر شده بود. من را گرفتند. هر وقت بیرون می روم،‌ می ترسم. چون این اتفاق ممکن است دوباره بیفتد. اما چاره ای ندارم،‌ به خاطر بچه‌هایم باید بیرون بروم.»

آگهی

«باید دامنه تعهدات سازمان‌های بشردوستانه را وسیع‌تر کنیم»

دفتر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا،‌ یکی از سازمانهایی است که به دنبال شیوه‌های موثرتری است برای پیشگیری و مقابله با خشونت جنسی علیه زنان در سودان جنوبی است و کمپینی را برای در موارد اضطراری را به راه انداخته است.

۷۰ سازمان دولتی و غیر دولتی با این کمپین همکاری می‌کنند. برات ویتوین،‌ مسئول دفتر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا در سودان جنوبی می‌گوید: «این یک ابتکار جهانی است و ۷۰ سازمان،‌ تحت رهبری اتحادیه اروپا با این کمپین همکاری می کنند. ما دقیقا تلاش می‌کنیم تا دامنه تعهدات و اقدامات بشردوستانه را وسیعتر کنیم می‌خواهیم تضمین کنیم که کسی پاسخگو باشد و سازمان‌های کمکهای بشردوستانه در این زمینه احساس مسئولیت کنند و کاری انجام دهند.»

تلاش سازمان‌های غیردولتی بازگرداندن قربانیان تجاوز به آغوش خانواده و جامعه است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

بردگی جنسی زنان به دست داعش در افغانستان