مشاور اسبق ترامپ‌ به یورونیوز: پوپولیسم آینده سیاست جهان را شکل می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
مشاور اسبق ترامپ‌ به یورونیوز: پوپولیسم آینده سیاست جهان را شکل می‌دهد

استیو بَنون مدیر جنجالی پیشین کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و مشاور وی این هفته به اروپا آمده است. وی در مجارستان توقف کرد تا سخنرانی خود را تحت عنوان «سیاست ترامپ به نام اول آمریکا و تأثیر آن بر اروپای مرکزی» ارائه کند.

یورونیوز به این بهانه با استیو بنون گفتگویی انجام داده و نظر وی را درباره مهمترین مسائل سیاسی تأثیرگذار بر اروپای حال حاضر جویا شده است. گزیده کوتاهی از این گفتگو را در زیر می‌خوانید.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز: شما از دنیای جدید جسور سخن گفته‌اید. آیا می‌توانید تصویری از اروپای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده به ما ارائه کنید؟

استیو بنون: «بله. اروپای آینده مجموعه‌ای از ملت‌ها خواهد بود.»

یورونیوز: پس دیگر اتحادیه اروپایی در کار نخواهد بود؟

استیو بنون:‌ «خیر. فکر می‌کنم اتحادیه اروپا همچنان وجود خواهد داشت. اما فکر می‌کنم بیشتر راهی شبیه ایالات متحده را خواهد پیمود؛ این دولت/ملت‌هایی که ملیّتشان را کنار گذاشته‌ و بخشی از یک سازمان عقیم شده‌ بودند. فکر می‌کنم شما چیزهایی خواهید داشت نظیر پوپولیسم. مردمانی با کنترل بسیار بیشتر بر حق حاکمیت ملی و شهروندی خود. فکر می‌کنم در زمینه ملی‌گرایی مجموعه‌ای از ملتهای پرشور خواهید داشت. مثلا مجارستان و جمهوری چک و همچنین فرانسه و آلمان ملت‌های بسیار پرشور و قوی‌ای خواهند بود و فکر می‌کنم بسیار جذاب است. فکر می‌کنم مردم کنترل مستقیم‌تری بر کشورهایشان خواهند داشت.»

آقای بنون در این گفتگو به تفصیل از علاقه خود به دونالد ترامپ و همچنین ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان سخن می‌گوید درحالیکه به شدت به رسانه‌ها و آنچه نخبگان جهانی می‌نامد حمله می‌کند.

مشاور پیشین ترامپ همچنین دولت تازه شکل‌ گرفته ایتالیا را می‌ستاید و می‌گوید اتحاد میان حزب ضدساختار جنبش پنج ستاره و حزب راستگرای افراطی لیگا نمونه برجسته‌ای است از اینکه چطور پوپولیسم می‌تواند آینده سیاست را شکل دهد.