پاراگوئه سفارت خود را از تل آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پاراگوئه سفارت خود را از تل آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد

مراسم افتتاح سفارت پاراگوئه در بیت‌المقدس (اورشلیم) با حضور رئيس جمهور این کشور و بنیامین نتانیاهو برگزار شد.

بعد از ایالات متحده آمریکا و گوآتمالا، پاراگوئه سومین کشوری است که سفارت خود در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرده است.

هوراسیو کارتس که برای این امر به بیت‌المقدس هم سفر کرده این روز را «روزی تاریخی در روابط بین اسرائيل و پاراگوئه» خواند.

بنیامین نتانیاهو هم ضمن ابراز خرسندی از این اقدام دولت پاراگوئه در سخنانی گفت: «امروز روز بزرگی برای اسرائیل و پاراگوئه است، روزی بزرگ برای دوستی ما.»

بیشتر بخوانید:

حنان عشراوی، عضو ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین این تصمیم پاراگوئه را محکوم کرد و در بیانیه‌ای گفت: «پاراگوئه با اتخاذ تصمیمی تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه به‌طور مستقیم قوانین بین‌المللی و توافق‌های بین‌المللی را نقض می‌کند. این کشور با اسرائیل، آمریکا و گواتمالا همکاری می‌کند تا اشغال نظامی و حفظ سرنوشت اورشلیم اشغال‌شده را تثبیت کند.

گفتنی است با تصمیم دونالد ترامپ، سفارت آمریکا روز ۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شد. اعتراضات فلسطینی‌ها به ویژه در نوار غزه به این اتفاق باعث شد که نیروهای امنیتی و ارتش اسرائیل بیش از ۶۰ فلسطینی را به قتل برسانند و بیش از ۲۷۰۰ نفر هم در آن اعتراضات زخمی شدند.

روز چهارشنبه ۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت هم سفارت گواتمالا در بیت‌المقدس گشایش یافت و حالا پاراگوئه سومین کشوری است که ظرف چند هفته اخیر، سفارت خود را به این شهر منتقل کرده است.