Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حزب حاکم اسپانیا: گزینه‌های کابینه کاتالونیا «جنجال‌ برانگیز» است

 حزب حاکم اسپانیا: گزینه‌های کابینه کاتالونیا «جنجال‌ برانگیز» است
Copyright 
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان اعضای کابینه نام سیاستمدارانی به چشم می‌خورد که یا در زندان‌ هستند و یا در انتظار فرارسیدن تاریخ محاکمه خود به سر می‌برند.

آگهی

کیم تورا، رهبر جدید کوتالونیا روز شنبه ۱۹مه/ ۲۹ اردیبهشت اعضای کابینه‌اش را معرفی کرد. در میان اعضای کابینه نام سیاستمدارانی به چشم می‌خورد که یا در زندان‌ هستند و یا در انتظار فرارسیدن تاریخ محاکمه خود به سر می‌برند. این حرکت از سوی حزب حاکم اسپانیا «جنجال برانگیز» خوانده شده است.

از زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در اکتبر سال گذشته و اعلام استقلال یک طرفه، اختلاف دولت مرکزی با جدایی طلبان این منطقه عمیق‌تر شده است.

بیشتر بخوانید:

طرفداران استقلال‌ کاتالونیا از اسپانیا معتقدند که ثروت این منطقه ناعادلانه صرف صندوق‌های دولتی می‌شود و به همین جهت برای تشکیل جمهوری مستقل از اسپانیا تلاش می‌کنند.

پس از پیروزی قاطع استقلال طلبان در انتخابات منطقه‌ای دسامبر ۲۰۱۷ میلادی چالش اصلی یافتن رهبری بود که نه در زندان و نه در خارج از کشور باشد.

در نهایت روز دوشنبه ۱۴ مه، کیم تورا که به رهبر سابق کاتالوینا، کارلوس پوجدمون، بسیار نزدیک است به عنوان رهبر جدید استقلال طلبان انتخاب شد.

رویترز
کارلس پوجدمون رهبر سابق منطقه کاتالونیارویترز

کیم تورا با انتخاب دو سیاسمت‌دار به نام‌های جوردی تورول و جوزف رول که هر دو در زندان به سر می‌برند و همین‌طور آنتونی کمین و لویی پوئیجی که در بروکسل هستند و تحت تعقیب پلیس اسپانیا قرار دارند، راه آشتی و مسامحه با مادرید را سخت کرده است.

سخن‌گوی دولت مرکزی در بیانیه‌ای اعلام کرد:«دادگاه انتخاب سیاست‌مداران زندانی را به عنوان اعضای کابینه رد خواهد کرد. همان‌طور که انتخاب رهبر کاتالونیا به همین خاطر ماه‌‌ها به طول انجامید.»

نامزد حزب حاکم، خاویار گارسیا آلبیول در حساب توئیتری خود نوشت:«ترکیب جدید کابینه کاتالونیا حاوی پیامی مستقیم در جهت ادامه مشکلات و اختلافات است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم