فرهادی: ترامپ فشار واقعی را به مردم ایران وارد می‌کند

فرهادی: ترامپ فشار واقعی را به مردم ایران وارد می‌کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اصغر فرهادی درباره عدم حضور جعفر پناهی در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ می‌گوید: «اینکه جعفر طی این سالها فیلم ساخت و منزوی نشد برای من قابل احترام است.»

آگهی

تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج یک‌جانبه ایالات متحده‌ آمریکا از برجام نه تنها دنیای سیاست را لرزاند و سیاست‌مداران را در سراسر جهان شگفت‌زده کرد،‌ بلکه هنرمندان و اهالی سینما را نیز به واکنش وا داشت.

اعلام تصمیم ترامپ در روز ۱۸ اردیبهشت (هشتم ماه مه) با آغاز به کار هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن و اکران فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی، به عنوان فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره همزمان بود.

اصغر فرهادی،‌ یک روز پس از اکران فیلمش گفت که تصمیم رییس‌جمهوری ایالات متحده ‌آمریکا برای خروج یک‌جانبه از برجام بر زندگی و معیشت شهروندان در ایران فشار وارد می‌کند.

کارگردان ایرانی گفت:‌ «دیروز خیلی روز عجیبی بود. من و همه دست‌اندرکاران فیلم احساس خوشحالی داشتیم،‌ اما وقتی بعد از نمایش فیلم خبردار شدم که ترامپ گفته است که آمریکا از برجام خارج می‌شود و قراری را که بین چند کشور بود را برهم زده است، خیلی متاسف شدم.»

اصغر فرهادی در بخش دیگری از سخنانش به فشاری اشاره کرد که شهروندان ایرانی درپی بازگشت احتمالی تحریم‌ها متحمل می‌شوند. وی افزود:‌ «فکر می‌کنند سیستم یا حکومت را تحت فشار قرار می‌دهند، اما فشار واقعی به مردم وارد می‌شود؛ به مادری وارد می‌شود که فرزندش به دارو نیاز دارد؛ از نظر روانی مردم را آزار می‌‌دهد.»

کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار می‌افزاید:‌ «‌ برعکس چیزی که از بیرون به نظر می‌آید، [‌خروج آمریکا از برجام] وضع خیلی از فعالان حقوق بشر، حقوق زنان و خیلی از کسانی را که با تمام وجودشان و صادقانه تلاش می‌کنند که وضعیت بهتر بشود،‌ سخت‌تر می کند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اصغر فرهادی:‌ به جعفر پناهی احترام می‌گذارم

فیلم «سه رخ» تازه‌ترین فیلم جعفر پناهی،‌ یکی دیگر از ساخته‌های فیلمسازان ایرانی است که در بخش رقابتی جشنواره فیل کن ۲۰۱۸ نمایش داده می‌شود. جعفر پناهی که به‌دنبال حمایت از اعتراضات سال ۱۳۸۸ بازداشت و به ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور و عدم اجازه فیلمسازی در داخل ایران محکوم شد،‌ نمی تواند برای نمایش فیلم «سه رخ»‌ به جشنواره فیلم کن بیاید.

اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم «همه می‌دانند»‌ ضمن ابراز ناراحتی از اینکه جعفر پناهی نمی‌تواند برای نمایش فیلم خود در جشنواره فیلم کن شرکت کند،‌ گفت: «دلم می‌خواهد از اینجا پیغام بدهم که کسانی که می‌توانند تصمیم بگیرند کاری کنند که جعفر پناهی از کشور خارج شود. او در جشنواره‌های زیادی شرکت کرده و جوایز زیادی گرفته است. سفر برای او مهم نیست. اما فیلمساز دوست دارد وقتی فیلمش را ساخت، رودر روی تماشگر باشد تا بداند چه نظری درباره فیلمش دارد. از طریق خواندن اخبار نمی تواند این را متوجه بشود.»

بازیگران و عوامل فیلم «همه می‌دانند» در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸

فیلمساز ایرانی افزود: «حس عجیبی دارم. من اینجا هستم و او نمی تواند به اینجا بیاید. اینکه جعفر طی این سالها فیلم ساخت و منزوی نشد برای من قابل احترام است و به او احترام می گذارم.»

پیِر لِسکو، رئیس هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن نیز از مقامات جمهوری اسلامی خواست بود که به جعفر پناهی اجازه خروج از کشور و حضور در جشنواره فیلم کن را بدهد.

جشنواره فیلم کن از هشتم ماه مه/۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ آغاز شده است و نوزدهم ماه مه/۲۹ اردیبهشت ماه به کار خود پایان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گلشیفته فراهانی: اصغر فرهادی مرا نادیده می‌گیرد

آغاز به کار جشنواره کن با حضور اصغر فرهادی

آلبوم عکس از شب آخر جشنواره کن ۲۰۲۳؛ از فرش قرمز اختتامیه تا اهدای جوایز