حملات متقابل اسرائیل و سوریه در دمشق و جولان؛ اسرائیل قاسم سلیمانی را مسئول دانست

حملات متقابل اسرائیل و سوریه در دمشق و جولان؛ اسرائیل قاسم سلیمانی را مسئول دانست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که دولت سوریه می‌گوید حملاتش در پاسخ به خمپاره‌های ارسالی اسرائيل بوده، تل آویو مدعی است این نیروهای سپاه قدس ایران بودند که از درون خاک سوریه با راکت به بلندی‌های جولان که در کنترل اسرائيل قرار دارد حمله کرده‌اند.

آگهی

اسرائيل و سوریه به چندین موضع نظامی یکدیگر حمله کردند.

بامداد روز پنج‌شنبه ۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت نیروهای ارتش سوریه و اسرائیل مواضع یکدیگر را مورد هدف قرار دادند. در حالی که دولت سوریه می‌گوید حملاتش در پاسخ به خمپاره‌های ارسالی اسرائيل بوده، تل آویو مدعی است این نیروهای سپاه قدس ایران بودند که از درون خاک سوریه با راکت به بلندی‌های جولان که در کنترل اسرائيل قرار دارد حمله کرده‌اند.

سرهنگ جاناتان کنریکوس سخنگوی ارتش اسرائیل بامداد پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «این حملات با دستور مستقیم قاسم سلیمانی انجام گرفت و البته نتوانست به اهداف خود دست یابد.»

بخش مطبوعاتی ارتش اسرائیل ساعتی پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تمامی هواپیماهای این کشور با موفقیت به اهداف مورد نظر حمله کرده و سالم به پایگاه‌های خود بازگشتند.

روایت اسرائيل

رسانه‌های اسرائیلی گزارش می‌دهند که حمله ابتدا از درون خاک سوریه به مرز جولان که تحت کنترل تل آویو است صورت گرفته است. در بیانیه‌ای که وزارت دفاع اسرائیل منتشر کرده آمده است: «نیروی قدس سپاه پاسداران حدود ۲۰ شی پرتابی به سوی مراکز نظامی اسرائیل در طول مرز جولان شلیک کرده است.» بیانیه ارتش اسرائیل می‌گوید حمله جراحات یا خسارات عمده‌ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را «حمله شدید ایران» تلقی می‌کند و برای سناریوهای مختلف آماده می‌شود.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد سامانه دفاعی «گنبد آهنین» تعدادی از این راکت‌ها را ره‌گیری کرده واین حملات هیچ تلفات یا مجروحی نداشته است.

ساعاتی بعد اسكاى نيوز خبر داد كه اسرائيل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنين گزارش شده كه تل آویو پايگاه لشكر چهار ارتش سوريه و منطقه جمرايا را هدف قرار داده. نیز گزارش شد که اسرائیل به «الکسوه» در جنوب دمشق هم حمله کرده است.

رویترز
دود ناشی از اصابت موشک در دمشقرویترز

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که انبار و سامانه‌های موشکی ایران در پایگاه الکسوه هدف قرار گرفته است.

بیانیه ارتش اسرائیل همچنین تصریح می‌کند که اسرائیل به دولت سوریه اعلام کرده این حملات به مراکز ایرانی‌ها صورت می‌گیرد و به دمشق هشدار داده که دخالت نکند.

روایت سوریه

سوریه اما ماجرا را به صورت دیگری روایت می‌کند. ابتدا سانا خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که خمپاره‌هایی از مناطق تحت کنترل اسرائيل به سمت شهر «البعث» در شمال استان قنیطره سوریه شلیک شده است. المیادین هم در گفتگو با منابع سوری گزارش داد که حملات اسرائيل به قنیطره تلفاتی بر جای نگذاشته است.

بیشتر بخوانید:

پس از این حمله، سوریه در مقام پاسخ بر آمده و حملاتی راکتی را به اهداف اسرائيلی در مرز جولان ترتیب داده است. العالم گزارش داده که تعداد این راکت‌ها بیش از ۲۰بوده است. رسانه‌های سوری گزارش چندانی از میزان موفقیت آمیز بودن این حملات منتشر نکرده‌اند. هرچند معتقدند که برخی از راکت‌ها توانسته‌اند از گنبد آهنین اسرائيل عبور کنند.

تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات اسرائیل به آن پاسخ داده است.

رویترز
موشک‌های شلیک شده از اسرائیل در آسمان دمشقرویترز

تلویزیون سوریه همچنین گزارش داد چهار موضع اسرائیلی‌ها هدف قرار گرفته و همچنین با پخش تصاويری مدعی شد که ارتش این کشور يک موشک اسرائيل را ساقط كرده است.

پس از این حملات، اسرائيل بار دیگر حمله به سوریه را آغاز کرده و این بار در ابعادی گسترده‌تر. رسانه‌های سوری گزارش دادند که چند انفجار شدید مناطق مختلف دمشق را به لرزه درآورد و صدای آن در سراسر پایتخت شنیده شد. همزمان با این انفجارها، سامانه‌های ضد هوایی سوریه در این منطقه نیز فعال شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد پدافندهای هوایی سوریه موشک‌های اسرائيلی را ره‌گیری کردند. این خبرگزاری همچنین گفته است که برخی موشک‌ها به جنوب شهر حمص اصابت کردند.

تبادل آتش میان سوریه و اسرائيل اوضاع منطقه خاورمیانه را بیش از پیش پیچیده کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و عربستان حسن نصرالله را تحریم کردند

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد

رویترز: سپاه پاسداران در پی حملات مرگبار اسرائیل نیروهای ارشد خود را از سوریه خارج کرد