فرانسه: برجام نمرده است

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مطابق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران همواره نسبت به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.»

آگهی

وزیر خارجه فرانسه گفت که با خروج آمریکا، توافق هسته‌ای با ایران نمرده و همچنان زنده است و اقدام آمریکا در خروج از آن به زعم او در راستای برقراری صلح در منطقه نیست.

ژان ایو لودریان در واکنش به ادعای رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در خصوص نقض برجام از سوی ایران تاکید کرد که مطابق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران همواره نسبت به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

به گفته وزیر خارجه فرانسه بقای توافق هسته‌ای با ایران برای ثبات در منطقه ضروری است و سایر مسائل موجود از جمله موشک‌های بالستیک ایران همچنان قابل بحث است اما نخست باید توافق هسته‌ای پابرجا بماند.

آقای لودریان ضمن اشاره به این که همراهی با آمریکا در خروج از برجام یک خطر بزرگ را پیش روی منطقه قرار می‌دهد، در تشریح برنامه فرانسه برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران توضیح داد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه امروز با همتای ایرانی خود، حسن روحانی صحبت خواهد کرد و از او خواهد خواست که ایران همچنان در توافق هسته‌ای باقی بماند.

او اضافه کرد: «به احتمال زیاد دوشنبه آینده نیز با حضور بریتانیا، آلمان و ایران نشستی برای بررسی موقعیت ایران برگزار خواهیم کرد.»

وزیر خارجه فرانسه همچنین از برگزاری دیداری با مدیران شرکت‌های فرانسوی از جمله شرکت نفتی توتال که علاقمند به فعالیت در ایران هستند، خبر داد.

در همین حال برونو لومر، وزیر دارائی فرانسه نیز ضمن ابراز اهمیت ادامه همکاری اقتصادی با ایران به انتقاد از تصمیم آمریکا در خروج از برجام پرداخت و گفت: «ایالات متحده آمریکا نباید تصور کند که می‌تواند پلیس اقتصادی دنیا باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین و مرکل بر حفظ برجام تأکید کردند

سخنان بی سابقه ماکرون درباره «یکه تازی» آمریکا: «قوی باشیم و تسلیم نشویم»

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران به تعهدات هسته ای پایبند بوده است