عقب‌نشینی ترامپ؛ «جنگ تجاری» با اروپا به تعویق افتاد

تجارت خارجی
تجارت خارجی Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها یک روز پس از تهدید کمیسیون اتحادیه اروپا مبنی بر اقدام متقابل تجاری، دونالد ترامپ رپیس جمهوری آمریکا موعد افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم یک ماه به تعویق انداخت.

آگهی

تنها یک روز پس از تهدید کمیسیون اتحادیه اروپا مبنی بر اقدام متقابل تجاری، دونالد ترامپ موعد افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را یک ماه به تعویق انداخت.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، تا یک ماه دیگر(اول ماه ژوئن) افزایش تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک را به تعویق انداخته و همچنین تصمیم به معافیت دائمی آرژانتین، استرالیا و برزیل گرفته است.

این تصمیم فقط چند ساعت قبل از موعد مقرر(اول ماه می) برای اعمال افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم اتخاذ شد.

تلاش آقای ترامپ برای افزایش تعرفه واردات فولادی و آلومینیوم به ایالات متحده آمریکا تنش میان این کشور و شرکای تجاری آن را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:اعلان جنگ تجاری تلافی جویانه اتحادیه اروپا به آمریکا

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرده بود که در صورت اجرای تصمیم آقای ترامپ این اتحادیه آمادگی لازم را برای مقابله به مثل دارد.

در این خصوص کمیسیون اتحادیه اروپا فهرستی از کالاهای آمریکایی به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو تهیه کرده بود که مشمول افزایش تعرفه واردات می‌شدند. در این فهرست علاوه بر آهن و فولاد محصولاتی همچون آب‌پرتقال، شلوار جین، ویسکی و موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون نیز به چشم می‌خوردند.

بیشتر بخوانید:

پیشتر چین نیز اعلام کرده بود که در اقدامی‌تلافی جویانه تعرفه ۱۲۸ کالای وارداتی از آمریکا را ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

در همین حال کارشناسان در مورد آغاز یک جنگ تجاری در جهان که می تواند تهدیدی برای رشد اقتصادی جهان باشد، هشدار داده اند ولی آقای ترامپ در واکنش به این هشدارها و برنامه اقدام‌ متقابل شرکای تجاری آمریکا اعلام کرده که در صورت شکل گیری جنگ تجاری کشورش حتما پیروز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ تجاری آمریکا با اروپا مزارع زیتون اسپانیا را از رونق انداخت

آمریکا: تصمیم در مورد جنگ تجاری با اتحادیه اروپا خواهد بود

خشم اروپایی‌ها فروکش کرد؛ ترامپ تعرفه فولاد اروپا را افزایش نداد