کشف یک گنجینه ارزشمند متعلق به پادشاه دانمارک به دست یک نوجوان ۱۳ ساله

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کشف یک گنجینه ارزشمند متعلق به پادشاه دانمارک به دست یک نوجوان ۱۳ ساله

پسر ۱۳ ساله‌ای که خود را یک باستان شناس آماتور می‌داند گنجینه مهمی متعلق به به هارالد بلاتند مشهور به بلوتوث، پادشاه افسان‌های دانمارک را کشف کرده است.

رنه شوئن و دانش‌آمور نوجوان و لوکا مالاسچیشنچنکو، در ماه ژانویه در جزیره روگن واقع در شمال شرقی آلمان، با استفاده از آشکارسازهای فلزی این گنجینه را یافتند. آنها در ابتدا گمان می‌کردند که این شی یک قطعه آلومینیوم بی‌ارزش است، اما پس از حفاری به مساحت ۴۰۰ متر مربع در محل کشف گنجینه تعداد قابل توجهی گردنبند بافته شده، مروارید، سنجاق‌ سینه، انگشتر، ۶۰۰ سکه و چکش‌ متعلق به فرمانروایان اسکاندیناوی کشف شد.

میکائیل شبرن، باستان شناس برجسته آلمانی، به خبرگزاری آلمان (DPA) گفت: «این گنجینه بزرگترین کشف سکه‌های بلوتوث در منطقه دریای جنوب دریای بالتیک است و از این رو اهمیت زیادی دارد.»

بریان پاتریک مک‌گیر، استاد تاریخ دانشگاه روسکلید دانمارک نیز در این باره گفت که کشف چکش‌ متعلق به فرمانروایان اسکاندیناوی این یافته باستانی را ارزشمند کرده است.

وی همچنین افزود در قدیم به دلیل شرایط ناپایدار اقتصادی و همینطور فرار از مالیات بسیاری از افراد ثروتمند جواهرات خود را در زمین دفن می‌کردند تا در زمان مناسب دوباره آنها را از مخفیگاه خارج و استفاده کنند.

هارالد بلوتوث در قرن دهم میلادی بر دانمارک و نروژ فرمانروایی می‌کرد و بنیانگذار سلسله یلینگ بود. او نخستین کسی بود که با پشت کردن به دین سنتی نورسی‌ها، مسیحیت را به دانمارک معرفی کرد.

بر اساس روایت‌ها دندان‌های این پادشاه به دلیل علاقه زیادی که به خوردن تمشک آبی داشت برای همیشه به رنگ آبی درآمد و برای همین به هارالد دندان‌ آبی معروف گردید. از نام وی برای نام‌گذاری فناوری بلوتوث که به معنی دندان آبی است، الهام گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: