الهام علی‌اف برای سومین بار برنده انتخابات ریاست‌ جمهوری آذربایجان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
الهام علی‌اف برای سومین بار برنده انتخابات ریاست‌ جمهوری آذربایجان شد

الهام علی‌اف با کسب حدود ۸۰ درصد آرا در حالی برنده روز چهارشنبه انتخابات ریاست جمهوری شد که احزاب اپوزیسیون این کشور می‌گویند در فرآیند رأی‌گیری تخلف صورت گرفته است.

پیروزی علی‌اف که بسیاری از اهرم‌های قدرت و رسانه‌های آذربایجان را در اختیار دارد برای بسیاری بدیهی بود و اگرچه اپوزیسیون پراکنده این کشور این بار همگی از یک نامزد پشتیبانی کردند اما نتیجه کار تغییر چندانی نکرد.

شامگاه امروز، دهها‌ خودرو در حالیکه سرنشینان آنها بوق می‌زدند و پرچم‌های آذربایجان و حزب علی‌اف را در دست داشتند در خیابان‌های مرکز باکو به حرکت درآمدند.

شادی هواداران الهام علی‌اف پس پیروزی او در انتخابات سال ۲۰۱۳

آذربایجان که نزدیک به ۹ میلیون تن جمعیت دارد با تکیه بر اقتصاد نفتی در یک دهه، رشدی ناگهانی داشته است اما دولتی که از حیدر علی‌اف به پسر وی رسیده، در برابر مخالفان کمتر ملایمتی از خود نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

آقای علی‌اف در سخنان تلویزیونی خود گفت:‌ «من از مردم آذربایجان سپاسگزارم که به من رأی دادند و به توسعه آینده کشور اعتماد کردند.»

از آنجا که تظاهرات مخالفان دولت در آذربایجان فورا سرکوب می‌شود و شمار زندانیان سیاسی افزایش چشمگیری یافته،‌ الهام علی‌اف چه در سطح بین‌المللی و چه در داخل با انتقاد روبرو بوده است.

اختلاف طبقاتی رو به رشد میان فقرا و ثروتمندان و فسادی که، به گفته برخی شهروندان آذربایجان، در تمامی سطوح زندگی نفوذ کرده، سبب شده است اپوزیسیون خانگی عقیم بماند.