Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یولیا اسکریپال از بیمارستان مرخص شد

یولیا اسکریپال از بیمارستان مرخص شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترور سرگئی اسکریپال و دخترش سبب تنش کم‌ سابقه میان روسیه و کشورهای غربی شد که به اخراج دیپلمات‌های دو طرف انجامید.

آگهی

یولیا اسکریپال، دختر جاسوس سابق روس که به همراه پدرش توسط گاز اعصاب مسموم شده بود، پس از گذراندن دوران درمان خود از بیمارستان سالزبری بریتانیا مرخص شد.

خبرگزاری روسی ریا نووستی،  به نقل از اعضای خانواده یولیا اسکریپال گزارش کرد که وی سعی دارد از بریتانیا پناهندگی سیاسی بگیرد.

پلیس بریتانیا روز یکشنبه ۴ مارس (۱۳ اسفند ۱۳۹۶) سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته ۶۶ ساله اداره  اطلاعات روسیه و دختر ۳۳ ساله‌اش یولیا بیهوش بر روی نیمکتی در یک مرکز خرید یافت.

سرگئی اسکریپال در سال ۲۰۰۶ میلادی به «اتهام جاسوسی برای بریتانیا» و «خیانت به کشورش» در روسیه مجرم شناخته شده و به ۱۳ سال زندان محکوم شد. وی به سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا (MI6) کمک کرد تا ده‌ها تن از عوامل روس را شناسایی کند. با این حال وی چهار سال بعد در جریان مبادله جاسوس‌های آمریکا و روسیه در فرودگاه وین آزاد شد.

ترور آقای اسپریکال و دخترش سبب تنش میان روسیه و دیگر کشورهای غربی شد به گونه‌ای که تعداد زیادی از دیپلمات‌های روس از بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اخراج شدند. در مقابل روسیه نیز دیپلمات برخی از این کشورها از جمله بریتانیا و آمریکا را اخراج کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این حادثه را توطئه‌ای علیه کشور خود توصیف کرد. او روز چهارشنبه ۴ آوریل در کنفرانس امنیت مسکو اظهار امیدواری کرد که زوایای این حادثه آشکار شود.

روسیه همچنین اعلام کرده است که نتایج آزمایشات بی‌طرفانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره ترور جاسوس سابق روس در خاک بریتانیا توسط عامل شیمیایی گاز اعصاب را در صورت شفاف بودن خواهد پذیرفت.

بیتشر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ روسیه به بزرگترین اقدام ضد جاسوسی غرب پس از جنگ سرد

مسکو: فرمول عامل سمیِ حمله به جاسوس روس دهه نود در آمریکا منتشر شده بود

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند