با چراغ سبز دیوان عالی برزیل، لولا داسیلوا به زودی روانۀ زندان می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Supreme Court of Brazil
Supreme Court of Brazil   -   کپی رایت  REUTERS/Adriano Machado

دیوان عالی برزیل با درخواست لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین این کشور مبنی بر آزادی به قید وثیقه تا زمان صدور حکم دادگاه تجدید نظر مخالفت کرد.

به این ترتیب آقای داسیلوا که پیش از این در دادگاه بدوی به جرم فساد مالی به ۱۲ سال زندان محکوم شده، با این خطر مواجه است که بلافاصله زندانی شود.

موضوع این پرونده که رای دادگاه تجدید نظر دربارۀ آن، آینده سیاسی این سیاستمدار چپگرای محبوب برزیل را رقم خواهد زد، موجب دو پاره شدن جامعه و ایجاد اختلافاتی میان فرماندهان ارتش شده و بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در ماه اکتبر برگزار خواهد شد، سایه انداخته است.

آقای دا سیلوا که علاوه بر این پرونده، با اتهام رشوه خواری نیز مواجه است، قصد دارد امسال نیز در انتخابات ریاست جمهوری برزیل شرکت کند. این احتمال وجود دارد که با توجه به پیشی گرفتن او در نظرسنجی‌ها، او بار دیگر و برای سومین بار به عنوان رئیس جمهوری این کشور در مسند قدرت قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:

میشل تمر: برزیل دوران رکورد را پشت سر گذاشته و دوباره به منحنی رشد بازگشته است

دیلما روسف، از محبوبیت تا عزل از مقام

لولا داسیلوا: دادگاه مشروع نیست، اتهامات ساختگی است

یکسال و نیم پس از آنکه دیلما روسف، رئیس جمهور پیشین برزیل به دلیل رسوایی فساد و بحران اقتصادی استیضاح و برکنار شد، جامعه برزیل عمیقا دو دسته شده است. تنش‌ها در این هفته بار دیگر پس از آن افزایش یافت که رئیس ستاد مشترک ارتش برزیل در یک پیام توییتری از دیوان عالی خواست تا با درخواست آزادی به قید وثیقۀ آقای داسیلوا مخالفت کند.