Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش فشارها بر دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به ریاض و ابوظبی

airstrike in Sanaa
airstrike in Sanaa Copyright REUTERS/Mohamed al-Sayaghi
Copyright REUTERS/Mohamed al-Sayaghi
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه، سومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان است و نام عربستان سعودی و امارات نیز همواره در فهرست بزرگترین خریداران بین‌المللی سلاح‌های این کشور وجود داشته است.

آگهی

دو گروه مدافع حقوق بشر به نام‌های «Droit Solidarite» و «Aser» به دولت فرانسه دو ماه فرصت دادند تا فروش اسلحه به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را متوقف کند. این دو گروه تهدید کرده‌اند در صورت بی‌توجهی دولت اقدامات قانونی را آغاز خواهند کرد.

این موضوع فشارها بر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای توقف حمایت‌ از ریاض و حملات این کشور به یمن را افزایش داده است.

فشارها بر پاریس پس از آن افزایش یافت که برخی از دولتهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان روابط خود را با عربستان سعودی را به دلیل حملات نظامی عربستان به یمن محدود کردند؛ اقدامی که از سوی فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا پیروی نشد.

فرانسه، سومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان است و نام عربستان سعودی و امارات نیز همواره در فهرست بزرگترین خریداران بین‌المللی سلاح‌های این کشور وجود داشته است.

این دو سازمان غیردولتیِ مدافع حقوق بشر معتقدند که فرانسه با فروش سلاح‌هایی که در جنگ یمن استفاده می‌شوند، قوانین ملی و بین‌المللی را نقض کرده است. وکلای این دو سازمان با فرستادن نامه‌ای به دفتر ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه خواستار لغو مجوزهای صادرات سلاح به این دو کشور شده‌اند.

آنها تاکید کرده‌اند که چنانچه دولت فرانسه در مهلت تعیین شده به این هشدار پاسخ ندهد، آنگاه این دو سازمان غیردولتی پروندۀ این دعوی حقوقی را به شورای دولتی (Conseil d’Etat) که بالاترین مقام قانونی فرانسه محسوب می‌شود، ارجاع خواهند داد.

پیش از این سازمان ملل و بسیاری از گروههای مدافع حقوق بشر نیز ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی را به دلیل هدف قراردادن غیرنظامیان در جنگ یمن به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده بودند؛ اتهامی که از سوی این ائتلاف نظامی رد شده است.

از ابتدای جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر در این کشور کشته و دست‌کم ۳ میلیون نفر دیگر آواره شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با نظارت سازمان ملل حوثی‌ها تخلیۀ بندر حدیده را آغاز کردند

اسپانیا تحویل ۴۰۰ بمب هدایت لیرزی را به عربستان سعودی لغو کرد

واشنگتن: احتمالا اسرائیل با سلاح‌های آمریکایی قوانین بین‌المللی بشردوستانه را در غزه نقض کرده است