وزرای سوسیال دموکرات در دولت آیندۀ آلمان؛ برابری سهم زنان و مردان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Social Democratic Party (SPD)
Social Democratic Party (SPD)   -  کپی رایت  REUTERS/Hannibal Hanschke

سوسیال دموکرات‌های آلمان (SPD) روز جمعه بطور رسمی نام وزرای خود برای دولت ائتلافی آینده این کشور را اعلام کردند.

موافقت سوسیال دموکرات‌ها برای ائتلاف مجدد در دولت آینده آنگلا مرکل به شش ماه بن بست سیاسی در این کشور پایان داد و نگاهی به فهرست منتشر شده گویای آن است که خانم مرکل برای متقاعد کردن آنها به این ائتلاف، امتیازات قابل توجهی داده است.

بر اساس فهرست منتشر شده سوسیال دموکرات‌ها توانسته‌اند شش پست وزارت را، متشکل از سه زن و سه مرد از آن خود کنند.

قرار است اولاف شولتس، رئیس موقت این حزب جانشین ولفگانگ شوئبله، وزیر دارایی کنونی شود. اولاف شولتز پست مهم معاونت صدراعظم را نیز خواهد داشت.

هایکو ماس نیز که از سال ۲۰۱۳ میلادی وزیر دادگستری در دولت خانم مرکل بوده است به وزارت خارجه خواهد رفت. رسیدن او به این مقام جدید پس از آن ممکن شد که دو تن از مهره‌های کلیدی این حزب یعنی زیگمار گابریل، وزیر خارجه کنونی و مارتین شولتز رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان، از کابینۀ آینده حذف شدند.

کاتارینا بارلی که در حال حاضر در مقام وزیر خانواده مشغول فعالیت است، به وزارت دادگستری می‌رود و هوبرتوس هایل، دبیر کل پیشین حزب سوسیال دموکرات نیز وزیر کار و امور اجتماعی می‌شود.

دو چهرۀ کمتر شناخته شده نیز در این فهرست شش نفره دیده می‌شوند: فرانسیسکا گیفی، شهردار یکی از نواحی برلین به وزارت خانواده خواهد رفت و سونیا شولتسه، مسئول این حزب در ایالت نوردراین وستفالن نیز در وزارت محیط زیست به ایفای نقش خواهد پرداخت.

دیگر پست‌های کابینۀ جدید توسط وزرای احزاب دموکرات مسیحی (CDU) و اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن (CSU) پر خواهند شد.

بیشتر بخوانید: