کیم جونگ اون از کره جنوبی به خاطر «تلاش‌ صادقانه» تشکر کرد

کیم جونگ اون از کره جنوبی به خاطر «تلاش‌ صادقانه» تشکر کرد
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از بازگشت خواهر کوچک کیم جونگ اون از سفر سه روزه به محل بازی‌های المپیک زمستانی در پیونگ‌چانگ کره جنوبی، رهبر کره شمالی برای اقدام در راستای همکاری‌های بیشتر میان دو کره، دستوراتی صادر کرده است.

آگهی

رهبر کره شمالی ضمن قدردانی از پذیرش دعوتش از سوی همتای خود در کره جنوبی، گفت که قصد دارد «فضای گرم آشتی و گفتگو» با کره جنوبی را نگه دارد.

کیم جونگ اون این مطلب را هنگام بازگشت هیئت بلند پایه کشورش از بازدید سئول، پایتخت کره جنوبی اعلام کرد. رسانه‌های کره شمالی روز سه‌‌شنبه نوشتند که پس از بازگشت خواهر کوچک کیم جونگ اون از سفر سه روزه به محل بازی‌های المپیک زمستانی در پیونگ‌چانگ کره جنوبی، رهبر کره شمالی برای اقدام در راستای همکاری‌های بیشتر میان دو کره، دستوراتی صادر کرده است. این رسانه‌ها در عین حال به جزئیات این «دستورات» اشاره‌ای نکرده‌اند.

هیئت عالی رتبه کره شمالی عصر جمعه با هدف شرکت در مراسم افتتاح المپیک زمستانی پیونگ چانگ به کره جنوبی سفر کرد و بعد از سه روز حضور در کره جنوبی، یکشنبه شب این شهر را به مقصد پیونگ یانگ ترک کرد. کیم جونگ اون هنگام دیدار با اعضای هیئت کشورش در بازگشت از کره جنوبی همچنین از مسئولان کره جنوبی به خاطر «تلاش‌های صادقانه» آنها تشکر کرد. کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی و کیم یونگ نام مرد شماره دو این کشور از اعضای شناخته شده این هیئت بودند.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

چو هوی، رئیس کمیته ملی المپیک کره شمالی و ری سون گوون رییس کمیته متحد صلح سرزمین مادری کره شمالی از دیگر اعضای هیئت بلند مرتبه کره شمالی در این سفر بودند. هیئت کره شمالی روز جمعه و به منظور شرکت در آیین افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی کره جنوبی به این کشور سفر کرده بود.

واکنش‌های جهانی

در پی گفتگوهای رسمی دو کره در حاشیه بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌ چانگ در کره جنوبی، کشورهای مختلف به تمایل دو کشور برای تدام این روند دیپلماتیک واکنش نشان دادند.

استقبال دو کره از تداوم گفتگوها در حالی است که مخالفان دولت کره شمالی به ویژه ایالات متحده آمریکا همچنان از ضرورت فشار و تحریم این کشور سخن می‌گویند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری از روسیه نیز خواسته است تا در همین زمینه به کره شمالی فشار بیاورد.

به گزارش رویترز، آمریکا از نزدیک‌تر شدن دو کره و ادامه این روند بعد از بازی‌های المپیک که ممکن است به از سرگیری گفتگوهای واشنگتن و پیونگ‌یانگ بینجامد، استقبال کرده اما همچنان از برنامه تحریم این کشور برای انصراف از برنامه موشکی دفاع می‌کند.

کره شمالی در طول سال گذشته میلادی چندین موشک را آزمایش کرد. پیام ششمین و قوی‌ترین موشکی که کره شمالی سال گذشته پرتاب کرد آن بود که آمریکا در دسترس سلاح‌های این کشور است.

روسیه هنوز در مورد این رویداد اظهار نظر رسمی نکرده است، اما سفیر روسیه در چین در مصاحبه با آر.جی، ارگان رسمی دولت مسکو گفت کشورش به تحریم کره شمالی رأی داده و به آن پایبند است. الکساندر ماتزگورا در این گفتگو که ۱۹ بهمن منتشر شد گفت روسیه در در جهت از سرگیری گفتگوهای شش جانبه تلاش می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ تحت تاثیر سرمای هوا و گرمای دیپلماتیک **

تب بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۸؛ از تیم مشترک دو کره تا اولین حضور زنان نیجریه **

دولت چین نیز روز سه‌شنبه از تحول بی‌سابقه به وجود آمده در زمینه گفتگوی میان دو کره استقبال کرد. «گینگ شوانگ» در یک نشست مطبوعاتی در پکن گفت تلاش‌های دو کره برای تقویت مناسبات و کاستن از تنش‌ها باید مورد تقدیر و حمایت قرار گیرد.

وی در مورد دعوت رسمی کره شمالی از رئیس جمهوری کره جنوبی برای سفر به آن کشور گفت: «چین از هر اقدامی در راستای بهبود روابط دو کره و کاهش تنش‌ها پشتیبانی می‌کند.»

وی ابراز امیدواری کرد تنش‌ها در شبه جزیره کره کاهش یافته و طرفین بتوانند راه عادی‌سازی منطقه از تسلیحات هسته‌ای را هموار کنند.

وانگ یی وزیر خارجه چین هم ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای دو کره به تدریج باعث شود تا طرف‌های دیگر به خصوص آمریکا و کره شمالی نیز گفت و گوهایشان را از سر بگیرند.

از سوی دیگر شینزو آبه، نخست‌‌وزیر ژاپن روز سه‌شنبه از قول رئیس جمهوری کره جنوبی مون جائه این گفت که باید «فشار حداکثری» بر کره شمالی را حفظ کرد.

آگهی

ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن در این زمینه گفت: «کره شمالی قصد دارد تا با استفاده از فرصت بازی‌های المپیک زمستانی از فشار بین‌المللی علیه خود بکاهد. اما ما نباید فریب بخوریم.»

رویترز به نقل از یک فرمانده ارشد ارتش کره جنوبی مستقر در مرز میان دو کره که نخواست نامش فاش شود، می‌نویسد که دولت پیونگ یانگ از آغاز بازی‌های المپیک پیونگ‌چانگ به نحو چشمگیری از میزان تبلیغات برون‌مرزی خود کاسته است.

امروز کیم جائه مون، رئیس جمهوری کره جنوبی با دعوت رسمی که توسط خواهر کیم جونگ اون برای بازدید از پیونگ‌یانگ دریافت کرد، از سویی برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک به منظور حل بحران میان دو کره و از سوی دیگر برای همراهی با تحریم‌های مورد نظر آمریکا علیه کره شمالی تحت فشار است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا کیم جونگ اون برای غیرهسته‌ای شدن قهرمانانه نرمش می‌کند؟

رهبر کره شمالی با گذرنامه برزیلی از کشورهای غربی درخواست ویزا کرده بود

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟