Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ تحت تاثیر سرمای هوا و گرمای دیپلماتیک

بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ تحت تاثیر سرمای هوا و گرمای دیپلماتیک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ جدا از سرمای خاص و کم سابقه و نیز جذابیت ورزشی حاکم بر مسابقات تحت تاثیر گرمای دیپلماتیک و نزدیکی تاریخی دو همسایه شمالی و جنوبی شبه جزیره کره قرار دارد.

آگهی

به ویژه برنامه یورونیوز برای بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی خوش آمدید. این بازیها که امسال به دلایل مختلف از ویژگی هایی خاص برخوردار است از روز جمعه نهم فوریه آغاز می شود. خوب است ابتدا از جنبه ورزشی به این بازیها نگاه کنیم و قبل از هر چیز با ورزشکاران پرطرفدار و نیز غایبان بزرگ این دوره آشنا شویم.

بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از نهم تا بیست و پنجم فوریه در شهرکوچک و کوهستانی پیونگ چانگ کره جنوبی برگزار می شود. کره جنوبی برای نخستین بار میزبانی المپیک زمستانی را تجربه می کند این در حالیست که سئول، پایتخت این کشور در سال ۱۹۸۸ میزبان بازیهای المپیک تابستانی بود.

امسال ۹۲ کشور در این بازیها شرکت دارند که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. نخستین دوره از بازیهای المپیک زمستانی سال ۱۹۲۴ در شامونی فرانسه برگزار شد که تنها دوازده کشور در آن حضور داشتند. در پیونگ چانگ مجموعا ۲۹۵۲ ورزشکار در پانزده رشته مختلف با یکدیگر به رقابت می پردازند.

PyeongChang Olympic Stadium is getting ready to welcome you at the #OpeningCeremony?#3DaysToGo#GoodNightInPyeongChang ❣️#2018평창 은 전 세계인을 맞이할 준비가 되어있습니다! ??#개회식 오실거죠? #3DaysToGo#GoodNightInPyeongChang ❣️ pic.twitter.com/LMIFxTzKTD

— PyeongChang 2018 (@pyeongchang2018) 6 février 2018

روسیه و غیبت محرومان برغم رای دادگاه حکمیت ورزش

روسیه از کشورهای خاص این دوره است. دست کم ۱۶۸ ورزشکار روس در بازیهای امسال حضور دارند اما همانطور که کمیته بین المللی المپیک تاکید کرده بود نام هیچیک از محرومین به تازگی تبرئه شده از سوی دادگاه حکمیت ورزش در این فهرست به چشم نمی خورد. مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین المللی المپیک در این خصوص می گوید: «مجازات نشدن به طور خودکار با امتیاز دعوت شدن به بازیها همراه نخواهد بود.»

بیشتر بخوانید: دادگاه حکمیت ورزش محرومیت بیست و هشت ورزشکار روس را لغو کرد

نام های بزرگ

اما نام های بزرگ این دوره که طرفداران زیادی نیز دارند چه کسانی هستند؟

لیندسی وون بی شک یکی از آنهاست. وون که یکی از بخت های اصلی مدال است سال ۲۰۱۴ به دلیل پارگی رباط صلیبی بازیهای المپیک سوچی را از دست داده بود. این اسکی باز زن آمریکایی که دو طلا و برنز المپیک را در کارنامه دارد در پی کسب سومین مدال است.

در بیاتلون، حرف اول را مارتین فورکاد فرانسوی می زند. او که یازده قهرمانی جهان و شش جام جهانی را در کارنامه افتخارات دارد حرف های زیادی برای گفتن در پیونگ چانگ خواهد داشت.

میکائیلا شیفرین، اسکی باز زن اهل کلرادوی آمریکا در بیست و دو سالگی تاکنون چهل پیروزی در مسابقات جام جهانی را به نام خود ثبت کرده است. او سال ۲۰۱۴ در سوچی، سه هفته پیش از تولد نوزده سالگی اش به عنوان جوانترین قهرمان مسابقات اسکی مارپیچ تاریخ المپیک به روی سکو رفت.

اما یکی از شگفتی های این دوره حضور سه زن نیجریه ای – آمریکایی است که به عنوان اعضای نخستین تیم بابسلد یا سرمه سوری آفریقا مجوز حضور در بازیهای المپیک را دریافت کرده و تاریخ ساز شده اند.

بیشتر بخوانید: تب بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۸؛ از تیم مشترک دو کره تا اولین حضور زنان نیجریه

ویژگی های بازیهای المپیک زمستانی در پیونگ چانگ

پیونگ چانگ در سومین اقدام خود برای نامزدی بازیهای المپیک خوش شانس بود و توانست در رقابت با مونیخ و انسی آراء بیشتری را کسب کند. اینک نگاهی بیاندازیم به برخی ویژگی های این دوره از بازیهای المپیک زمستانی که به هرشکل در یکی از سرد ترین دماهای تاریخ این مسابقات برگزار می شود.

تراکم و نزدیکی مکان های در نظرگرفته شده برای مسابقات یکی از دلایل پذیرفته شدن نامزدی پیونگ چانگ بود. دو مکان اصلی برای برگزاری بازیها در نظر گرفته شده است. ورزش های فضای باز نظیر اسکی آلپاین، اسکی نوردیک، بابسلد و غیره در ایستگاه زمستانی «آلپنسیا» برگزار می شود و شهر ساحلی گانگ نئونگ میزبان ورزش های داخل سالن نظیر پانیتاژ هنری (اسکیت نمایشی)، هاکی، کرلینگ و دیگر رشته هاست. در مجموع سیزده پیست و یا زمین ویژه برای مسابقات در نظر گرفته شده که شش عدد از آنها جدید ساخته شده اند.

مشکل امنیتی در دقایق پایانی یکی از دغدغه های برگزار کنندگان بود. سه روز مانده به آغاز بازیها بیش از ۱۲۰۰ مامور امنیتی استخدام شده از بخش خصوصی کنار گذاشته شدند. ابتلای برخی از آنها به یک نورو ویروس سبب شد تا برگزار کنندگان مجبور شوند تعدادی از پرسنل نظامی را تا زمان انجام آزمایش های پزشکی، جایگزین آنها کنند.

تدابیر خاص مبارزه با دوپینگ

سیستم کنترل دوپینگ به طور مشخص پس از افشای موارد دوپینگ نظام مند و دولتی در جریان بازیهای المپیک سوچی در سال ۲۰۱۴ دستخوش بازنگری و تجدید نظر شد. در پیونگ چانگ تدابیر بی سابقه مبارزه با دوپینگ به شکلی کاملا مستقل و تکامل یافته در نظر گرفته شده اند.

انجام بیش از ۲۴۰۰ آزمایش خون و ادرار برای کنترل دوپینگ پیش بینی شده که ۱۰۰۰ نمونه در حین مسابقات و ۱۴۰۰ نمونه خارج از مسابقه گرفته می شود.

سرمای هوا در طول بازیها

افرادی که به تماشای این مسابقات می روند باید شال، دستکش، کلاه و کاپشن بسیار گرم همراه داشته باشند زیرا بازیها در سردترین دمای تاریخ المپیک برگزار می شود. برای مثال دمای مراکز سرپوشیده استقرار ورزشکاران ۱۱ درجه و دمای محیط باز منهای ۱۰ درجه است.

با اینحال سرمای هوا برای ورزشکاران می تواند خبر خوبی باشد زیرا برف و پیست مسابقات در طول بازیها کیفیت خود را حفظ خواهند کرد.

آگهی

دیپلماسی ورزش

پیونگ چانگ می تواند سناریویی از یک لحظه تاریخی به حساب آید. کره شمالی پس از مذاکرات فشرده در دقایق پایانی کاروانی بیست و دو نفره را راهی بازیها کرد. آنها حتی فراتر از این عمل کردند زیرا در رشته هاکی روی یخ زنان، تیمی مشترک با همسایه جنوبی را به میدان خواهند فرستاد و در مراسم افتتاحیه با پرچمی مشترک رژه خواهند رفت. نزدیکی سئول و پیونگ یانگ بی شک زمینه خلق یکی از معدود تصاویر نمادین بازیها را فراهم کرده است.

همانطور که توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک در مراسم رونمایی از دیوار صلح گفته بود بازیهای المپیک فراتر از یک رویداد ورزشی به شمار می روند : «با توجه به شرایط ویژه و زمان و مکان برگزاری بازیهای المپیک زمستانی بایست برای همه روشن باشد که ترک مخاصمه در زمان المپیک اکنون همانند زمان های گذشته مصداق پیدا کرده است. جهان اینک بیش از همیشه به ارزشهای صلح المپیک و روابط دوستانه نیاز دارد.»

Olympics chief Thomas Bach unveils the Olympic Truce Mural at the Pyeongchang Olympic Village ahead of the opening of the Winter Games pic.twitter.com/HvMn6wNuwA

— AFP news agency (@AFP) February 5, 2018

کره شمالی و کره جنوبی ماه گذشته میلادی برای به میدان فرستادن یک تیم مشترک در مسابقات هاکی روی یخ زنان به توافق رسیدند. این تیم از ۳۵ بازیکن تشکیل شده که ۲۳ تن از آنها را ورزشکاران کره جنوبی و ۱۲ نفر دیگر را بازیکنان کره شمالی تشکیل می دهند. تیم مشترک هاکی دو کشور روز چهارم فوریه در یک دیدار دوستانه مقابل سوئد به میدان رفت و با نتیجه ۱ به ۳ شکست خورد، نتیجه ای که با توجه زمان اندک تشکیل تیم مشترک و هماهنگی کم میان بازیکنان چندان هم نامطلوب نبود.

بیشتر بخوانید: المپیک زمستانی ۲۰۱۸؛ اولین بازی دوستانه تیم مشترک هاکی روی یخ زنان دو کره

تماشاگران کره جنوبی با تشکیل یک گروه ویژه قصد تشویق ورزشکاران کره شمالی و تیم مشترک کشورشان با همسایه شمالی در این بازیها را دارند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزش و موسیقی دو کره را نزدیک‌ کرد

حاشیه‌های المپیک زمستانی؛ مایک پنس هنگام پخش سرود دو کره نایستاد

خواهر رهبر کره شمالی دعوت اون را به این رساند