Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجهیز زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا برای مقابله با روسیه و چین

تجهیز زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا برای مقابله با روسیه و چین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میزان تخریب این سلاح‌ها برابر یا کمتر از بمب‌‌هایی است که در جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار برده شد.

آگهی

بر اساس گزارش وضعیت هسته‌ای که روز جمعه وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون منتشر کرد این کشور قصد دارد زرادخانه‌های خود را به سلاح‌های هسته‌ای جدید با قدرت کم مجهز کند.

به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا این سلاح‌ها جایگزین سلاح‌های قدرتمندتر خواهد شد. به این ترتیب واشنگتن تعداد سلاح‌های هسته‌ای را افزایش اما قدرت آنها را کاهش می‌دهد.

این راهبرد برای مقابله با آنچه «تغییر منفی در روابط جهانی» خوانده می‌شود طراحی شده است. به نظر می‌رسد تغییر استراتژی آمریکا و خطر رویارویی نظامی و هسته‌ای با روسیه، چین، کره شمالی و ایران دلیل تغییر در برنامه‌ سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده باشد.

سلاح‌های هسته‌ای کنونی آمریکا به قدری قدرتمندند که به گفته مقامات این کشور احتمال استفاده از آنها در جنگ و رویارویی نظامی بسیار کم است، اما سلاح‌های جدید با قدرت تخریب کمتر امکان استفاده در مخاصمات را خواهند داشت. با این وجود میزان تخریب این سلاح‌ها برابر یا کمتر از بمب‌‌هایی است که در جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار برده شد.

خطر رقابت تسلیحاتی میان قدرت‌های جهانی

استراتژی نظامی جدید آمریکا ممکن است به آغاز جنگ سرد دیگری میان این کشور با روسیه و چین بیانجامد. رابرت سوفر، معاون وزیر دفاع آمریکا در توجیه استراتژی جدید این کشور گفت که واشنگتن «می‌خواهد مطمئن شود که هیچ خطایی از روسیه سر نمی‌زند.» وی افزود: «روسیه باید بداند که حمله هسته‌ای، حتی محدود، آن را به هدف‌هایش نمی‌رساند اما موجب تغییر اساسی ماهیت مخاصمه خواهد شد و هزینه غیرقابل محاسبه‌ای برای مسکو خواهد داشت.»

به گفته مقامات آمریکا لازم نیست که سلاح‌های جدید در خاک کشورهای متحد نصب شوند بلکه این سلاح‌ها قابل شلیک از زیردریایی‌ها خواهند بود. همچنین گفته می‌شود که این سلا‌ح‌ها می‌توانند از سامانه دفاع ضد موشکی روسیه عبور کنند.

با این وجود گرگ ویور، مسئول توان استراتژیک ستاد ارتش آمریکا گفت که این کشور قصد ندارد «حمله کننده اول» باشد و «هدف این است در صورتی که به ما حمله شود، استفاده از سلاح هسته‌ای محتمل‌تر باشد.» 

بیشتر بخوانید:

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید****

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا برای اولین بار پس از ۴ سال تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را فاش کرد

کارزار برنده جایزه صلح نوبل: سلاحهای هسته ای امنیت ما را تضمین نمی کند

طرح چابک‌سازی ارتش ایالات متحده؛ پنتاگون چگونه برای جنگ‌ با دشمنان پیشرفته‌تر آماده می‌شود؟