عراق نفت کرکوک را به ایران صادر می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عراق نفت کرکوک را به ایران صادر می کند

بغداد اعلام کرده که عملیات صادرات نفت از میادین شمالی کرکوک به ایران را تا قبل از ماه آینده میلادی آغاز می کند.

جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق با اعلام این مطلب یادآور شده است که در مرحله نخست این عملیات روزانه حدود ۳۰ هزار بشکه نفت از طریق کامیون به پالایشگاه کرمانشاه در ایران منتقل خواهد شد.

صادرات محصول میادین نفتی کرکوک به ایران در قالب قرارداد سواپ یا معاوضه فرآورده های نفتی انجام می شود که بر اساس مفاد آن بغداد روزانه حداکثر ۶۰ هزار بشکه نفت خام تولید شده به ایران تحویل می دهد و فراورده ای نفتی به همین میزان در جنوب عراق تحویل داده خواهد شد. این قرارداد ماه گذشته میلادی به امضا رسید و وزیر نفت عراق پیشتر از توافق دو کشور بر سرآن خبر داده بود.

بر اساس گزارش های منتشر شده دو کشور قصد دارند برای انتقال مستمر و روزانه محصولات نفتی کرکوک به پالایشگاه های ایران خط لوله احداث کنند. این در حالیست که تا پیش از برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق تولیدات نفت میادین کرکوک از طریق خط لوله به بندر جیهان در ترکیه و از آنجا به بازارهای جهانی صادر می شد.

پس از برگزاری همه پرسی و تحولات صورت گرفته در منطقه اقلیم کردستان، بغداد باردیگر کنترل میادین نفتی کرکوک را در دست گرفت و فروش نفت این منطقه را متوقف کرد.

بیشتر بخوانید: حمله به کرکوک؛ نفت و دیگر هیچ

ارتش عراق اواسط ماه اکتبر در جریان عملیاتی گسترده و با حمایت حشد شعبی، نیروهای شبه نظامی تحت حمایت تهران، موفق شد کنترل کامل کرکوک را از پیشمرگه های کرد پس بگیرد. کنترل این منطقه در سال ۲۰۱۴ پس از حمله نیروهای موسوم به خلافت اسلامی، داعش از دست دولت مرکزی عراق خارج شده بود.

بیشتر بخوانیداز رویارویی ارتش عراق با پیشمرگه ها تا کنترل بر پالایشگاه و پایگاه هوایی K1 کرکوک