گزارش تصویری؛ در سال ۲۰۱۷ بر مسلمانان روهینگیا چه گذشت؟

گزارش تصویری؛ در سال ۲۰۱۷ بر مسلمانان روهینگیا چه گذشت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این گزارش تصویری، بخشی از آنچه بر مسلمانان روهینگیا در چند ماه اخیر در سال ۲۰۱۷ گذشت را نشان می‌دهد.

آگهی

خشونت‌های ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا از ماه اوت سال ۲۰۱۷ در استان راخین شدت یافت. در پی آن، تعداد زیادی از مسلمانان روهینگیا با پای پیاده به کشور همسایه بنگلادش گریختند. طبق آمار رسمی، ۶۲۰ هزار نفر آواره در اردوگاه‌های موقت در مرز بنگلادش در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند.

سازمان جهانی مهاجرت در سپتامبر ۲۰۱۷ در بیانیه‌ای از موارد گسترده تجاوز و آزار جنسی علیه اقلیت روهینگیا در بنگلادش خبر داد. ویلیام لیسی سوئینگ، رئیس سازمان جهانی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد در ژنو این آمار را «تکان‌دهنده» و «بسیار نگران‌کننده» می خواند. آقای سوئینگ می‌گوید حتی از مردان و پسران روهینگیا نیز سوء استفاده جنسی شده است.

آنگ سان سوچی وزیر امور خارجه میانمار و برنده جایزه صلح نوبل در روز ۱۹ سپتامبر سکوت خود را نسبت به کشتار مسلمانان روهینگیا در کشورش شکست و طی بیانیه ای متعهد شد که راه حلی برای این موضوع پیدا کند.

همزمان با موضع گیری خانم سوچی، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار رسیدگی به اوضاع اقلیت مسلمان میانمار شدند.

آنگ سان سوچی در روز ۲۳ نوامبر در دیدار با وزیر خارجه بنگلادش توافق نامه اولیه برای بازگشت آوارگان روهینگیا از بنگلادش به میانمار امضا کرد.

بیشتر بخوانید: توافق اولیه بین میانمار و بنگلادش برای بازگرداندن آوارگان روهینگیایی

چند روز بعد در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، طی سفری به میانمار و دیدار با آنگ سان سوچی بدون اشاره به اقلیت روهینگیا خواستار رعایت حقوق بشر در میانمار شد.

پاپ چند روز بعد در سفرش به بنگلادش با پناهجویان روهینگیایی ملاقات کرد و واژه روهینگیا را به زبان آورد و گفت:«تجلی حضور خداوند امروزه روهینگیا است.»

بیشتر بخوانید: پاپ فرانسیس در بنگلادش واژه روهینگیا را به زبان آورد

این گزارش تصویری، بخشی از آنچه بر مسلمانان روهینگیا در چند ماه اخیر در سال ۲۰۱۷ گذشته را نشان می‌دهد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت میانمار: اولین خانواده مسلمان روهینگیا به کشور بازگشتند

انفجار سه بمب در ایالت مسلمان‌نشین راخین میانمار؛ یک پلیس زخمی شد

سازمان ملل: امکان دارد آن سانگ سوچی به اتهام نسل کشی محاکمه شود