Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بریتانیا: عربستان توجیهی برای جلوگیری از ارسال کمک به یمن ندارد

سوءتغذیه کودکان یمن
سوءتغذیه کودکان یمن Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته پنی موردنت، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا استفاده از 'گرسنگی' به مثابه سلاح در جنگ نقض قوانین بین المللی است. این عضو کابینه بریتانیا تصریح کرد که در این مورد به عربستان سعودی هشدار داده است.

آگهی

بریتانیا می گوید عربستان «بهانه ای» برای جلوگیری از ارسال کمک به یمن ندارد.

به گفته پنی موردنت، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا استفاده از گرسنگی به مثابه سلاح در جنگ نقض قوانین بین المللی است. این عضو کابینه بریتانیا تصریح کرد که در این مورد به عربستان سعودی هشدار داده است.

بریتانیا در نظر دارد برای تامین مواد غذایی ساکنان یمن ۵۰ میلیون پوند کمک اضطراری به این کشور ارسال کند. بنا به اعلام وزیر توسعه بین المللی بریتانیا روابط لندن و ریاض می تواند در صورت عدم کاهش محدودیت ها در ارسال کمک به یمن آسیب ببیند. 

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون علیه شورشیان حوثی وارد جنگ داخلی یمن شده است. عربستان پس از ارسال یک موشک بالستیک از یمن به سوی ریاض در روز چهارم نوامبر (۱۳ آبان) برای چند هفته از ارسال هرگونه کمک غذایی و دارویی به فرودگاه صنعا و بندر حدیده جلوگیری کرد.

سخنان وزیر توسعه بین المللی بریتانیا در مورد ارسال کمک به یمن در حالی ایراد شد که بریتانیا یکی از مهمترین صادرکنندگان اسلحه به عربستان است.

داده های دولت بریتانیا نشان می دهد این کشور در نیمه اول سال جاری میلادی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی به عربستان فروخته است. فروش سلاح به عربستان با اعتراض گسترده گروه های مدافع حقوق بشر در بریتانیا روبرو است.

پیش از این سازمان های خیریه تخمین زده بودند که تاکنون ۴۰ هزار کودک در یمن بر اثر قحطی و سوءتغذیه جان خود را از دست داده اند.

بیشتر بخوانید:

جنگ یمن جان ۴۰ هزار کودک را گرفته است**
**

یک شبه نظامی حوثی در صنعا، پایتخت یمن
رویترز

مقامات سازمان جهانی بهداشت نیز در ابتدای ماه جاری میلادی از شیوع بیماری دیفتری در این کشور خبر داده بودند. کشور جنگزده یمن در حالی پس از بیماری وبا شاهد شیوع دیفتری است که در ۲۵ سال گذشته ابتلا به دیفتری در یمن سابقه نداشته است.

همزمان با ادامه بحران قحطی و بیماری در یمن، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه شمار غیرنظامیانی را که از روز شش دسامبر در حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن کشته شده اند، ۱۳۶ نفر اعلام کرد.

وی در عین حال تاکید کرد که ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان از شدت محدودیت های خود در رفت و آمد کشتی ها به بنادر یمن نکاسته است.

به گفته دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به استان های صنعا، حدیده، تعز و صعده از روز ششم دسامبر تاکنون ۸۷ مجروح بر جا گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

یمن در آستانه بزرگترین قحطی دهه‌های اخیر

شیوع وبا و دیفتری در یمن؛ سازمان ملل خواستار توقف حملات شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رییس جمهوری فرانسه خواهان پایان محاصره یمن شد

سخنگوی ائتلاف اعراب: یک میلیون مبتلا به وبا در یمن «اغراق» است

شیوع وبا و دیفتری در یمن؛ سازمان ملل خواستار توقف حملات شد